Az adaptogén gyógynövények szerepe a pajzsmirigy betegségek kezelésénél
A növények csodálatos tulajdonságokkal rendelkeznek, amelyekből mi, emberek is csak profitálhatunk. Az úgynevezett adaptogén gyógynövények (latin adaptare szóból; jelentése: alkalmazkodni) szabályozó hatásúak, és segítenek helyreállítani szervezetünk egyensúlyát. Ennek megfelelően például a ginzeng, az ashwagandha, a máriatövis és még sok más gyógynövény nagyon népszerű és tudományosan is igazolt jótékony hatással bír, sokuk pajzsmirigygondok esetén is.
Az adaptogén gyógynövények a hagyományos kínai orvoslásban és az indiai Ayurvédában több évezrede használatosak. Az adaptogén kifejezést Nicolai V. Lazarev orosz farmakológus alkotta meg 1947-ben olyan biológiailag aktív növényi anyagok leírására, amelyek segítenek az embereknek alkalmazkodni a fizikailag és érzelmileg kihívást jelentő élethelyzetekhez.
Az adaptogének szabályozzák például stressz esetén a kortizol felszabadulását és az energia-anyagcserét, megszüntetik az anyagcsere folyamat melléktermékeit, támogatják a mellékvese működését és természetes módon visszahozzák a hormonrendszert a homeosztázisba - más szóval az egyensúlyba. Az adaptogén gyógynövények, gyökerek és gombák azonban nem csak stressz esetén aktívak. Fáradtság, kimerültség és sok más, az egészséget gyengítő pillanatban, sőt kifejezetten pajzsmirigybetegségek esetében is pozitívan hatnak.
Adaptogén gyógynövényekkel a gyógyulásért
Egy kórházi kezelésnek ritkán fő oka a pajzsmirigybetegség, de a legtöbb esetben kiderül, hogy ez a másodlagos diagnózis. Az érintettek jó részének tünetei pajzsmirigy túlműködésre vagy pajzsmirigy alulműködésre utalnak, annak ellenére, hogy a pajzsmirigy paraméterei a normál laboratóriumi tartományon belül vannak.
A Hashimoto thyreoiditis például egy krónikus autoimmun betegség, amely a pajzsmirigyet érinti. A betegségre nincs gyógymód, de vannak módszerek és természetes alternatívák a tünetek enyhítésére és a jobb életminőség elérésére. A hagyományos ayurvédikus orvoslásban ezért az adaptogéneket ebben az esetben is – többek között – a szervezet erősítésére és az immunrendszer támogatására használják.
Az ashwaganda hatásai
Az Ashwagandha (Withania somnifera) az „ayurvédikus gyógynövények királya”, amely azon túl, hogy csökkenti a kortizolszintet, valamint a mentális, érzelmi és fizikai stresszt, enyhíti a szorongást és hosszú távon az immunrendszert is erősítheti.
Az Ashwagandha egy olyan növény, amelyet indiai ginzengnek vagy téli cseresznyének is neveznek. A hagyományos indiai orvoslásban, az Ayurvédában évszázadok óta ismerik, a nyugati orvoslásban pedig ma már egyre gyakrabban használják étrend-kiegészítőként is, hiszen
- erősíti az immunrendszert,
- egyensúlyba hozza a hormonrendszert a pajzsmirigyhormonok szintjének szabályozásával,
- csökkenti a szervezet káros stresszreakcióit,
- enyhíti a Hashimoto tüneteit, mint amilyen a fáradtság, a szorongás és az alvászavarok is.
Olyan hatóanyagokat tartalmaz, mint a withanolidok, amelyek gyulladáscsökkentő hatásúak.
Ismerd meg a Triphalát!
A Triphala szinén egy hagyományos ayurvédikus gyógynövény formula, amely három növény terméséből áll:
- Amalaki
- Bibhitaki
- Haritaki
Ezek a gyógynövények mindegyike saját egyedi tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek együttesen szinergikus hatást fejtenek ki. A Triphalát gyakran használják a bélrendszer egészségének és méregtelenítésének támogatására, hiszen a bélmozgékonyság és a tápanyagok felszívódásának javításával segíthet enyhíteni az emésztési problémákat, például a székrekedést és a hasmenést.
Ezenkívül a Triphala méregtelenítő hatással is bírhat, mivel támogatja a méreganyagok kiürülését a szervezetből. Az antitestek és fehérvérsejtek termelésének fokozásával pedig az immunrendszert is erősítheti. Miért fontos ez? Mert az emésztési panaszok és a gyulladás tipikus pajzsmirigyprobléma-tünetek, amelyek a Triphala szedésével enyhíthetők.
Brahmi és a Hashimoto-kór
Az adaptogén gyógynövények közül a brahmi, más néven Bacopa monnieri ayurvédikus gyógynövényt érdemes még ismerned, amelyet elsősorban az idegrendszer támogatására használhatnunk. Segít a memória, a koncentráció, a hangulat és a stresszkezelés javításában.
A brahmi minden pozitív hatása a benne található aktív összetevőknek, az úgynevezett bakozidoknak köszönhető. Ezek a hatóanyagok elősegíthetik a szinapszisok kialakulását az agyban, ami a memória és a kognitív képességek javulásához vezethet. A brahmi ezen kívül nyugtató hatással lehet az idegrendszerre is, ami azért is jelentős, mert az ún. agyköd és a hangulatingadozás szintén tipikusan jellemző a pajzsmirigybetegekre.
Hogyan lehet az adaptogén gyógynövényeket beépíteni egy átfogó pajzsmirigy kezelési tervbe?
Bár az olyan adaptogén gyógynövények, mint az ashwagandha, a triphala és a brahmi ígéretesnek tűnnek például a Hashimoto tüneteinek enyhítésében is, nem szabad őket egyetlen megoldásnak tekinteni. Olyan átfogó kezelési terv részét kell képezniük, amely más megközelítéseket is tartalmaz: étrendi változtatásokat, stresszkezelési technikákat és szükség esetén orvos által felírt gyógyszereket.
Az adaptogén gyógynövények beépítésének jó módja, ha az adaptogén-kiegészítőket kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag étrenddel kombináljuk, és kerülünk bizonyos élelmiszereket, amelyek súlyosbíthatják a különböző pajzsmirigybetegségek tüneteit. A megfelelő étrend segíthet a gyulladás csökkentésében, az immunrendszer erősítésében és az általános közérzet javításában.
Az olyan stresszkezelési technikák, mint amilyen a jóga, a meditáció és a légzőgyakorlatok beépítése, szintén fontos szerepet játszhat a tünetek enyhítésében. Ezek a technikák segíthetnek a stressz csökkentésében, az idegrendszer megnyugtatásában és az általános jó közérzet elősegítésében.
Összefoglalva
Láthattuk, hogy az ashwagandha támogatja az immunrendszert és az endokrin rendszert, és segíthet a stresszreakciók kezelésében. A triphala elősegíti a bélrendszer egészségét, támogatja a méregtelenítési folyamatokat és csökkenti a gyulladást. A brahmi az idegrendszerre van jó hatással és segíthet a memória, a hangulat és a stresszkezelés javításában.
Az adaptogén gyógynövények alkalmazása előtt azonban fontos konzultálni szakértővel, hiszen minden pajzsmirigybetegség egyedi, ezért a kezelésének is egyénre szabottnak kell lennie. Kérd ingyenes tanácsadásunkat és sorra vesszük a neked legjobb megoldási lehetőségeket. Ha bármilyen más jellegű kérdésed vagy elakadásod lenne, örömmel állunk rendelkezésedre.
További hasonló segítő tartalmakat ITT találsz, és kövess bennünket a Facebook-, illetve az Instagram-oldalunkon, hogy mindig értesülj friss híreinkről.