
Az éjszakai alvászavar okai – ezért nem szabad figyelmen kívül hagyni őket
Az élet számos területére rá tudja nyomni a bélyegét, ha nem tudsz pihentetően aludni éjjel. Ez több tényező kombinációja is lehet, de az biztos, hogy az éjszakai alvászavar okai között szerepel a méltán híres stressz és a rohanó életmód is, amitől nehezen tudsz megszabadulni.
Az élet számos területére rá tudja nyomni a bélyegét, ha nem tudsz pihentetően aludni éjjel. Ez több tényező kombinációja is lehet, de az biztos, hogy az éjszakai alvászavar okai között szerepel a méltán híres stressz és a rohanó életmód is, amitől nehezen tudsz megszabadulni.
Nézz körül a cikkeink között, mert biztosan találsz olyan tartalmat, amivel közelebb kerülhetsz a valódi megoldáshoz, ha olyan kihívásokkal küzdesz, mint az alvászavar. Természetesen nem csodaszerekről van szó, hiszen az életmódváltás szintén idetartozik, mint alapvető pillér. Az ajurvédikus szemlélet is ezt a vonalat preferálja leginkább, mert enélkül hiába minden.
Tarts velünk és kiderül a sorok között, hogy mivel magyarázható az alvászavarok jelenléte, valamint megmutatjuk azt is, hogy mennyire komplex az a háttér, ami felelős lehet az éjszakai kihívásokért. Érdekességképpen pedig megmutatjuk a bél-agy tengely és az alvás kapcsolatát is.
Mivel magyarázható az alvászavar a mindennapi rutint illetően?
Vegyük csak alapul a modern élet mindennapjainak rutinszerű körforgását. Biztosan ismerős lesz az alábbi gondolatfűzér, mert a nagy átlag is azt igazolja, hogy ez minden háztartásban jelen van valamilyen formában.
Korán reggel csipog az ébresztő, kapkodás, gyorsan kávé, fürdőszobai rutin és már rohansz is a munkába. Persze a gyerekeket is el kell vinni és azt sem tudod hol áll a fejed. A nap még el sem kezdődött, de már stresszes vagy az előtted álló feladatok és a reggeli kapkodás miatt.
Ezt követi a munkahelyi stresszfaktor és bögreszám iszod a kávét, hogy nyitva tudd tartani a szemeidet, majd hazafelé ugyanaz, mint a nap indítása során. Persze késő este még bekapsz valamit, mert éhes vagy és csak bámulod a tévét ájulásig, mert annyira elfáradtál, hogy nem tudsz enélkül elaludni. Ismerős rutin ugye?
Az éjszaka nyugalma sok tényezőn múlik – az éjszakai alvászavar okai
Az előbb említett folyamat óriási hatást gyakorol az idegrendszerre, aminek bizony komoly következményei vannak hosszú távon. Kezdjük azzal, hogy ez a felfokozott életmód nem alkalmas közeg ahhoz, hogy le tudjon csendesedni az idegrendszered, ami pedig azért fontos, mert így készülhet fel a szervezeted az alvásra.
Ez persze kihat a lelki nyugalomra is, amiről szintén írtunk néhány sort. A mentális egészség törékenységéről szóló cikkünkből is kiderül, hogy a stressz és az ehhez hasonló kihívások csak rontanak a helyzeten.
Az ajurvédikus megközelítés egészen más rutint tart egészségesnek, ami a dinacharya nevet kapta. Érdemes fontolóra venni az életmódváltás gondolatát, mert minden olyan tényező, ami hatással van az idegrendszerre, megzavarhatja az alvás-ébrenlét ciklusok váltakozását. Idetartozik a rendszeres mozgás, a helyes táplálkozás és a megfelelő napi rutin bevezetése.
Hogyan kapcsolódik az alvás a bél-agy tengelyhez?
Szóba került már a helyes táplálkozás, ami az ajurvédikus szemlélet szerint azt jelenti, hogy az alvás minősége összefüggésben van a bél-agy tengellyel. Több év kutatási eredményei alapján ugyanis tény, hogy a bélben található mikrobiom szoros kapcsolatban van az idegrendszerrel.
Például a melatonin hormon, ami az alvást segítené, a bélrendszerben termelődik. Ha nem ügyelsz a megfelelő tápanyagok bevitelére, akkor a bélflóra egyensúlya kibillenhet, ami hatással lehet ennek a hormonnak a termelődésére. Az ajurvéda ezt úgy fogalmazza, hogy az angi gyengesége fokozza az ama felhalmozódását.
Nézz körül a weboldalunkon, mert amiről ebben a cikkben szó volt, arra számos megoldást találhatsz. Persze kellemetlen mellékhatások nélkül, hiszen a természet tárházánál nincs kíméletesebb alternatíva ezen a téren.