Az Ashwagandha hatása a Hashimoto betegségre
Többször írtunk már arról, hogy mi az a Hashimoto betegség, ezért ma megnézzük, mit tehetünk ellene, illetve a kezelése sikerességének érdekében. Átvesszük, melyek lehetnek a Hashimoto betegség tünetei és szót ejtünk a Hashimoto betegség lelki okairól is.
Tudható, hogy a Hashimoto-thyreoiditis a pajzsmirigygyulladás leggyakoribb formája, és a tapasztalatok szerint a nőknél kb. 9-szer nagyobb valószínűséggel alakul ki, mint férfiaknál.
A Hashimoto betegség formái
A Hashimoto betegségneknek 2 különböző formáját különböztetjük meg:
- a klasszikus forma, amikor a pajzsmirigy megnagyobbodik és a működése károsodik
- az atropikus forma, amely sokkal gyakoribb, amikor a Hashimoto betegség miatt a pajzsmirigy szövete sérül és a szerv lassan sorvadni kezd.
Milyen okai vannak a Hashimoto thyreoiditisnek?
A Hashimoto betegség okai nagyon változatosak. A hagyományos orvoslás szerint szervezetünk egyelőre ismeretlen okokból antitesteket kezd termelni a pajzsmirigy fehérjéi ellen, ami a szerv krónikus gyulladásához vezet. Ekkor tehát arról van szó, hogy a szervezet saját immunrendszere által okoz tartós gyulladást. Ennek következtében a gyulladt pajzsmirigyszövet lassan elpusztul, ami pajzsmirigy-alulműködéshez (hypothyreosis) vezethet.
Mi válthat ki gyulladást?
- Hormoningadozás (menopauza, pubertás, terhesség)
- Stressz és állandó pszichés megterhelés
- Túlzott jódbevitel (az élelmiszerek túlzott jódozása miatt)
- Májproblémák és májgyulladás
- Fertőzések
- Alkohol és dohányzás
- Gyógyszeres kezelések
- Tápanyag- és vitaminhiány (pl. vas, szelén, D3-vitamin, cink stb.)
- A bélflóra zavarai vagy a bélfal károsodása
A Hashimoto betegség gyakran társul más autoimmun betegségekkel, például 1-es típusú cukorbetegséggel, gluténérzékenységgel és vitiligoval (fehér foltok a bőrön).
Milyen tünetei vannak a Hashimoto betegségnek?
A Hashimoto-thyreoiditis általában fájdalommentes, valójában alig vannak felismerhető tünetei, amíg a betegség előrehaladott stádiumba nem kerül. Ekkor a pajzsmirigy alulműködése vagy túlműködése esetén különféle tünetekkel szembesülhetünk.
Tünetek pajzsmirigy-alulműködés esetén
Ha pajzsmirigy-alulműködés alakult ki, akkor a következő tünetek jelentkezhetnek:
- Krónikus fáradtság,
- koncentrációs problémák és gyenge memória,
- idegesség és nyugtalanság,
- alvászavarok,
- kedvetlenség, érdektelenség,
- szívdobogás, izzadás és remegés,
- hőhullámok,
- székrekedés és súlygyarapodás,
- puffadás,
- nyugtalanláb-szindróma,
- hasmenés és emésztési problémák,
- csökkent termékenység és cikluszavarok,
- száraz bőr,
- törékeny körmök,
- ödéma,
- hidegre való érzékenység,
- rekedtség, torokköszörülés,
- hangulatingadozások.
Tünetek pajzsmirigy-túlműködés esetén
A kialakult pajzsmirigy-túlműködés tipikus tünetei:
- Izzadás,
- szívdobogás,
- magas vérnyomás (hipertónia),
- fogyás, hasmenés,
- fokozott szorongás, nyugtalanság,
- remegő kezek,
- izomgyengeség, izomremegés,
- álmatlanság,
- idegesség és sóvárgás.
A Hashimoto betegség lefolyása
Feltételezhető, hogy a Hashimoto-thyreoiditis, más autoimmun betegségekhez hasonlóan, epizódokban fejlődik. Eszerint gyakran egy úgynevezett „kiváltó ok” felelős azért, ha a tünetek átmenetileg súlyosbodnak. Ilyen kiváltó ok lehet például a stressz, amelyet az elsődleges lelki okként tartanak számon.
Mivel a pajzsmirigy gyulladása általában lassan kezdődik, a Hashimoto-pajzsmirigygyulladás tünetei és panaszai kezdetben alig észrevehetőek, vagy más okokra gyanakszunk. A nem specifikus tünetek, mint például fáradtság, kedvetlenség, szomorúság vagy súlygyarapodás fokozatosan jelentkeznek, és az érintettek hozzászoknak ezekhez a változásokhoz.
A tényleges okot, a krónikus pajzsmirigygyulladást azonban nem diagnosztizálják, sőt a TSH elavult standard értékeinek használata miatt (4,0-ig „nagyon normálisnak” tekintik), sok beteg nem is gondol Hashimotora. Az olyan tüneteket pedig, mint az izzadás, a menopauzában lévő nőknél gyakran tévesen a klimaxos tünetek közé sorolják, ezért mindenképp fontos, hogy a fenti tünetek esetén nézessük meg a pajzsmirigyünket.
A tünetek súlyossága változó; néha csak enyhe károsodáshoz vezetnek, de néha súlyos betegségek alakulhatnak ki, például:
- depresszió,
- pánikrohamok
- vagy áldemencia
Egyelőre még mindig nem egyértelmű, hogy a fenti tünetek a pajzsmirigy betegség közvetlen következményei-e, vagy a Hashimoto-pajzsmirigygyulladásnál oly gyakran előforduló pszichés tünetek okát az agyban zajló, felette álló immunológiai betegségfolyamatnak tulajdoníthatjuk.
A betegség kezelése
A Hashimoto-thyreoiditis kezelésének elsődleges célja a beteg életminőségének javítása. Nem érdemes kizárólag a vérben meghatározott TSH-értékre összpontosítani, mivel ez nem ad megbízható jelzést az egyes szervek, például az agy megfelelő tiroxinellátásáról.
Számos nemzetközi vizsgálat kimutatta, hogy még az állítólagosan euthyreoid (normális pajzsmirigyértékekkel rendelkező) betegek is profitálnak a tiroxinterápiából, hiszen a hormonkezelés hatására pszichés tüneteik jelentős csökkenését is tapasztalták. Különösen az olyan tünetek javultak, mint a rossz gondolkodás, a koncentráció hiánya, a kedvetlenség, a szomorúság, a fáradtság és a szorongás.
Gyermekeknél is kialakulhat Hashimoto betegség
A Hashimoto-thyreoiditisben szenvedő gyermekeknél a pajzsmirigy alulműködés gyakran nem túl jellegzetes: kedvetlenség, koncentrációs és figyelemzavarok, valamint elhízás lehetnek az elsődlegesen szembetűnő tünetek. Nem ritka, hogy a Hashimoto-pajzsmirigygyulladásban szenvedő gyermekek növekedési és fejlődési zavarokkal, tanulási nehézségekkel küzdhetnek. Ha ennek oka a pajzsmirigy alulműködése, az jól kezelhető, és a tünetek általában megszűnnek. Ebben is nagy segítséget nyújthat az Ashwaghanda, az ayurvédikus gyógyászatban évezredek óta használt gyógynövény, amely adaptogénként széles hatásspektrummal rendelkezik.
Ashwagandával a Hashimoto ellen
Az Ashwagandha olyan gyógynövénykomplexum, amely növeli az ember ellenálló képességét a káros fizikai, kémiai, biológiai és pszichológiai stresszorokkal szemben, normalizálva a szervezet homeosztázisát (biológiai egyensúlyát). Az Ashwagandhát leginkább a krónikus stressz csökkentésére használják, hiszen bioaktív fitokémiai anyagokban gazdag. Legfontosabb összetevői a vitanolidok, de az Ashwagandha különösen gazdag A-vitapherinben, D-vitanolidban és vitanonban is.
Az utóbbi években végzett vizsgálatok kimutatták, hogy az Ashwagandha segíthet a Hashimoto betegséggel diagnosztizált pajzsmirigygyulladásban:
- serkenti a pajzsmirigy működését
- növeli a T4 hormon kiválasztását
- valamint összetevői szabályozó, kiegyensúlyozó és erősítő hatással vannak a testre és a lélekre egyaránt
Azt is megállapították, hogy ez az adaptogén növény gyakran enyhülést nyújt mind a pajzsmirigy túlműködés, mind a pajzsmirigy alulműködés esetén.
Az Ashwagandha számos gyakori tünetet is enyhíthet, köztük
- a stresszt
- a hőhullámokat
- az álmatlanságot
- a szorongást
- és a belső nyugtalanságot.
Az Ashwagandha a krónikus fáradtság ellen is hat, és bizonyítottan javítja a koncentrációt és a memóriát is.
A hormonháztartásra gyakorolt jótékony hatása miatt az Ashwagandha a nők számára is természetes gyógymódnak számít a menstruációval, a szexualitással és a méhhel kapcsolatos problémákra, valamint a klimaxos tünetek természetes szabályozására is alkalmazható.
Az ayurvédával a pajzsmirigybetegségek ellen című cikkünkben részletesen írtunk a gyógynövények pozitív hatásáról, de ha lennének még kérdéseid, mi mindig a rendelkezésedre állunk. Kérd ingyenes tanácsadásunkat és sorra vesszük a neked legjobb megoldási lehetőségeket.
További hasonló segítő tartalmakat ITT találsz, és kövess bennünket a Facebook-, illetve az Instagram-oldalunkon, hogy mindig értesülj friss híreinkről.