Mi a baj a pajzsmiriggyel? – Pajzsmirigygondok A-tól Z-ig
A pajzsmirigy az emberi szervezet egyik legfontosabb mirigye. Hormontermeléssel szabályozza a testhőmérsékletet, a szívritmust és az anyagcserét is. Ha a pajzsmirigy nem működik megfelelően, számos kellemetlen tünet jelentkezhet, amelyek közül a fáradtság, a súlygyarapodás és az alvászavarok csak a legenyhébbnek tekinthetők.
Szerencsére számos természetes és növényi gyógymód segíthet a pajzsmirigy egészségének és működésének támogatásában, ezért ebben a cikkben részletesen bemutatjuk a lehetőségeidet, ahogyan megismerheted, miért olyan fontos, hogy figyelj a pajzsmirigyedre.
Olvass tovább, hogy többet megtudj.
Mi kell a pajzsmirigynek?
Lehetőleg egy olyan támogató kéz, amely segít csökkenteni a gyulladását, hiszen gyulladt állapotban a pajzsmirigy nem tud megfelelő mennyiségű hormont termelni. Márpedig a feladata éppen ez lenne. Az ayurvédikus gyógyászatban viszont észrevették, hogy azoknál, akik Ashwagandha gyógynövényt fogyasztanak, a pajzsmirigy antitestek szignifikánsan csökkennek. (Az antitestek miatt alakul ki az olyan autoimmun pajzsmirigybetegség, mint a Hashimoto is.)
Bizonyított tény, hogy az Ashwagandha adaptogén gyógynövényként szabályozza a kortizolszintet is, ami különösen hasznos lehet stressz vagy mellékvese-elégtelenség esetén. Az egészséges hormonszintek elősegítésében éppen ezért fontos szerepet játszhat az Ashwagandha, amelynek hosszú távú alkalmazása is biztonságosnak tekinthető.
Mivel ennyire kíméletes a szervezetre, és ígéretes előnyöket nyújt a pajzsmirigy számára, érdemes beilleszteni az étrendünkbe. Az Ashwagandha ugyanis arra is képes, hogy egyedülálló módon szabályozza a TSH-t (pajzsmirigy-stimuláló hormon), amely hormon serkentőleg hat a pajzsmirigy egyéb hormontermelésére.
Az Ashwagandha azonban más módon is támogatja az egészséges pajzsmirigyműködést, hiszen fenntartja a jó koleszterinszintet, valamint véd a szabad gyökök oxidatív károsodás ellen, mivel antioxidáns. Ezen kívül javítja a kognitív funkciókat, csökkenti a stresszt, sőt elősegíti a fogyást és növeli az energiánkat is. Hihetetlen gyógynövény, igaz?
Mit tehetsz pajzsmirigy-alulműködés esetén?
Az Ashwagandha hatása különösen hasznos lehet tehát azoknak, akik pajzsmirigy-alulműködésben szenvednek. Ebben az állapotban a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont a szervezet anyagcseréjének szabályozásához, az Ashwagandha azonban megsegíti a pajzsmirigyműködést.
Kutatások kimutatták ugyanis, hogy az Ashwagandha képes növelni a T4 szintet is, ami arra enged következtetni, hogy hatékony lehet azoknak, akik szeretnék elkerülni a szintetikus pajzsmirigyhormonokat. Fontos azonban már itt hangsúlyoznunk, hogy mindenképpen konzultálni kell endokrinológussal, hogy a kezelés sikeres lehessen. Erre később még visszatérünk.
Mit tehetsz pajzsmirigy-túlműködés esetén?
Az Ashwagandha támasz a pajzsmirigy túlműködésben szenvedőknek is, vagyis azoknak az embereknek, akiknél a pajzsmirigy túl sok hormont termel. Egy tanulmány szerint ugyanis az Ashwagandha-kivonat képes ezt csökkenteni, ami ugyan látszólag ellentmond a fentieknek, még sincs így. Az Ashwagandha ugyanis tipikusan olyan gyógynövény, amely ott és úgy hat, ahol és ahogyan arra szükség van. Ettől függetlenül nagyon fontos, hogy ha pajzsmirigybetegségben szenvedünk, az orvosunk tudjon arról, hogy Ashwagandhával is meg kívánjuk támogatni az egészségünket.
Hogyan kell szedni az Ashwagandhát?
Az Ashwagandhát általában kapszula vagy por formájában lehet beszerezni. A legtöbb egészséges felnőtt napi 300-500 mg Ashwagandhát szed, de itt is hangsúlyozzuk, hogy kérd ki az orvosod tanácsát. Alapvetően is igaz, hogy mindig fontos szakemberrel konzultálni, mielőtt bármilyen új étrend-kiegészítőt bevezetnénk, és ez ebben az esetben sincs másként.
Jó tudni
Tudod, az Ashwagandha valóban hatékony és természetes módszer lehet a pajzsmirigy egészségének támogatására, hiszen tényleg képes szabályozni a TSH szintet, csökkenteni a gyulladást és megtámogatni az egészséges hormonszintet.
Mindazonáltal, mivel minden ember egyedi, az Ashwagandha hatása is lehet különböző. Azt sem szabad elfelejtenünk, hogy az Ashwagandha nem helyettesítheti az orvos által előírt kezelést. Gondolj az Ashwagandára úgy, mint a hagyományos kezelésed kiegészítőjére, amivel csak nyerhetsz.
Ha még többet szeretnél tenni a pajzsmirigyed egészségéért, olvass tovább.
A pajzsmirigy egészségének megőrzése másként
Az Ashwagandha mellett számos más természetes módszer is létezik a pajzsmirigy egészségének támogatására és a hormonális egyensúly fenntartására. Nézzük meg, hogyan lehet ezeket az összetevőket hatékonyan kombinálni az Ashwagandhával:
Ott van például a szelén, amely egy esszenciális ásványi anyag, és szintén elengedhetetlen a pajzsmirigyhormonok normális működéséhez. Sokféle dió, mag és tengeri élelmiszer, például a lazac is tartalmazza ezt az ásványi anyagot. Az Ashwagandha és a szelén kombinációja éppen ezért segíthet javítani a hormonális egyensúlyt.
A jód is fontos szerepet játszik a pajzsmirigyhormonok előállításában, itt azonban már egyáltalán nem mindegy, hogy a pajzsmirigyünk alul- vagy túlműködik-e éppen. Van ugyanis, akinek extra jódbevitel szükséges, míg más pajzsmirigybetegeknek éppenséggel kerülniük kell a jódot. Ezt is meg kell tehát beszélned az orvosoddal, nehogy árts a szervezetednek. Ami biztos, hogy a tengeri ételek, mint a hínár, illetve a tengeri halak jó jódforrások, Ashwagandhával párosítva pedig támogatják a pajzsmirigy egészségének fenntartását.
A cinkről sem szabad megfeledkeznünk, ugyanis a cink kulcsfontosságú a hormonok szabályozásában és az immunrendszer erősítésében. Az Ashwagandha és a cink együttes alkalmazása szinte csodákra képes ezen a területen.
További természetes segítség pajzsmirigygondokra
A tirozin egy olyan aminosav, amely fontos szerepet játszik a pajzsmirigy hormonok előállításában. Ha gondod van a pajzsmirigyeddel, a magas tirozin-tartalmú ételek, mint a mogyoróvaj és a kesudió, hasznosak lehetnek a számodra.
Szükséged lehet még C-vitaminra is, hiszen fontos szerepe van a pajzsmirigy hormonok előállításában és a pajzsmirigy egészségének fenntartásában. Például az Amla ayurvédikus gyümölcs 20x több C-vitamint tartalmaz, mint a citrusfélék.
Mit tehetsz még a pajzsmirigyed egészségéért?
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a rendszeres testmozgás és a stressz csökkentése kulcsfontosságú a pajzsmirigy egészségének fenntartásában. A jóga vagy a különböző légzőgyakorlatok azonnal képesek csökkenteni a stresszt, ezáltal megtámogatni a hormonális egyensúlyt. Természetesen önmagában ez nem elegendő. Az egészséges étrend, amely magában foglalja a teljes kiőrlésű gabonákat, a friss zöldségeket és gyümölcsöket, valamint az egészséges zsírokat (például olívaolajat), nélkülözhetetlen.
Végül és újfent az is nagyon fontos, hogy rendszeresen ellenőriztesd a pajzsmirigyed egészségét, főleg, ha eleve kezelés alatt állsz. Ahogyan javulni fogsz, úgy érdemes majd módosítani a kezeléseden is, tehát ezt a lépést soha ne hagyd ki. Évente egyszer menj el teljes laborvizsgálatra, ahol megnézik a TSH, T3, T4 és ha szükséges, az ATPO-szintedet is (ld. lejjebb).
Ne legyints a pajzsmirigygondokra!
A pajzsmirigy az emberi test egy kis, pillangó alakú szerve, amely a nyakban található, és rendkívül fontos szerepet játszik a test működésében. Azért fontos, hogy ne hanyagoljuk el, mert a pajzsmirigy hormonjai közvetlenül vagy közvetve számos életfontosságú folyamatot szabályoznak a testben; a pajzsmirigy problémái pedig széles körű egészségügyi következményekkel járhatnak.
Mondunk néhány példát:
- A pajzsmirigy hormonjai közvetlenül befolyásolják a metabolizmust. Ha a pajzsmirigy nem működik megfelelően, akkor a szervezet anyagcsere-folyamatai lelassulhatnak vagy felgyorsulhatnak, ami súlyproblémákat okozhat.
- A pajzsmirigyhormonok, például a trijódtironin (T3) és a tiroxin (T4), befolyásolják az energiaszinteket. Hipotireózis esetén (a pajzsmirigy alulműködése) az energiaszint csökkenhet, fáradtság és kimerültség léphet fel, míg a hipertireózis (a pajzsmirigy túlműködése) esetén idegesség és szorongás jelentkezhet.
- A pajzsmirigyhormonok szabályozzák a szívritmust és a vérnyomást is. Ha a pajzsmirigy nem működik megfelelően, akkor szív- és érrendszeri problémák, például szívritmuszavarok vagy magas vérnyomás alakulhatnak ki.
- A pajzsmirigy hormonok azonban befolyásolják az emésztőrendszer működését is. Pajzsmirigyproblémák esetén gyomor-bélrendszeri tünetek, például székrekedés vagy hasmenés jelentkezhetnek.
- Nem meglepő, hogy a pajzsmirigy a mentális egészséget is befolyásolja. Az alulműködő pajzsmirigy például depressziót és memóriaproblémákat okozhat.
- Ugyanúgy egészséges pajzsmirigyre van szükség a csontok és az izmok egészségének fenntartásához is. Alulműködés esetén csökkenhet a csontsűrűség és izomgyengeség fordulhat elő.
Mire figyelj Nőként?
A fentiek mellett a nőknél menstruációs zavarok és termékenységi gondok is előfordulhatnak, ha a pajzsmirigyük nem működik megfelelően. Az időben történő diagnózis és kezelés éppen ezért elengedhetetlen.
Ha arra gyanakszol, hogy nálad is pajzsmirigygondok lehetnek (például drasztikus súlyváltozásokat tapasztalsz, állandó fáradtságot stb.), azonnal keress fel egy szakembert. Nagyon fontos, hogy időben felismerd és kezeld!
A fent említett Ashwagandha gyógynövény például segítségedre lehet, ezért érdemes kipróbálnod a Pranagarden®️ KSM-66 Ashwagandhát. Hatékonyan csökkenti a stresszt, támogatja az immunrendszert és javítja a hormonális egyensúlyt (már gyermekeknél is).
Ez a legmagasabb koncentrációban kinyert, teljes spektrumú gyökérkivonatunk rendkívül tiszta, természetes, ugyanis kizárólag a föld alatti részt használjuk, hogy a KSM-66 Ashwagandha® a lehető legnagyobb hatást fejtse ki. Ráadásul mindezt folyékony formában kínáljuk a jobb, gyorsabb felszívódás érdekében. Csak keverd bele a kedvenc italodba és máris sokat tettél az egészségedért.
Itt találsz bővebb információkat a KSM-66 Ashwagandháról.
Ha bármilyen kérdésed van, szakembereink a következő elérhetőségeken állnak rendelkezésedre:
+36 70 392 3773
A cikkben leírtak nem helyettesítik az orvosi kivizsgálást és nem írják felül az orvosi utasításokat!