Endometriózis műtét után – Hogyan tovább?
Az endometriózis műtéten átesett nőknek szoros kapcsolatot kell tartaniuk az operációt követően is az orvosukkal. Rendszeresen részt kell venniük szűrővizsgálatokon is, mert csak így ellenőrizhető, hogy nem alakulnak-e ki új endometriális sejtekből álló területek. Ennek a veszélye ugyanis endometriózis műtét után is fennállhat.
Ahogyan az Endometriózis kezelése című cikkünkben írtuk, az endometriózis olyan betegség, amely a menopauza előtt még gyakran kiújulhat, ezért az utókezelés, illetve a folyamatos kontroll elengedhetetlen. Nézzük is meg, mire kell közvetlenül endometriózis műtét után odafigyelnünk és mit tegyünk majd a későbbiekben.
Ez a cikk az endometriózisról szól, ismerd meg a többi cikkünket is ebben a témakörben:
Endometriózis változókorban - Endometriózis, meddőség, teherbeesés - Endometriózis kezelése - Mi az endometriózis? tünetek, jelek és okok
Fájdalom az endometriózis műtét után
Endometriózis műtét után teljesen természetes, fogy fájdalmat fogunk érezni. Erre érdemes felkészíteni magunkat. Az, hogy ez a fájdalom mekkora és mennyi ideig tart, elsősorban viszont attól függ, mennyire súlyos a betegség, hogy sikerült-e az összes méhnyálkahártya-szigetecskét eltávolítani és hogy milyen műtéti megközelítést alkalmaztak esetünkben az orvosok.
Sokaknál a fájdalom már néhány óra elteltével teljesen megszűnik, de elképzelhető, hogy akár napokig is gondjaink lehetnek a műtétet követően. A nagy hasi bemetszéssel műtött betegeknél a fájdalomérzet elhúzódhat, míg a laparoszkópiás kezelésen átesett nőknél ez gyorsabban megszűnik.
Endometriózis laparoszkópos műtét
A laparoszkópia kapcsán már írtuk, hogy az eszköz endometriózis esetén egyrészt annak megállapítására használható, hogy a méh szétszóródott nyálkahártya-sejtjei hol telepedtek meg, másrészt pedig magára a méhnyálkahártya-szigetek közvetlen eltávolítására is.
Bár a bemetszések viszonylag kicsik, a laparoszkópia mégiscsak egy műtét, tehát a kis bemetszéseket varrat segítségével zárják le, a varratok területén pedig sebfájdalom jelentkezhet. Ez a fájdalom néhány napig tart.
Érdemes azonban tudni, hogy a laparoszkópiás műtét során a legtöbb esetben szén-dioxidot is bevezetnek a kezelendő területre, hogy az jobban átlátható legyen, emiatt pedig a hasüreg felfúvódik, és sokszor ennek hatása jelentkezik műtét után fájdalomként vagy kellemetlen tünetként. A legtöbb esetben azonban ez a fájdalom szerencsére néhány órán belül megszűnik.
Hogy meggyorsítsuk a gáz kiürülését, érdemes az alábbi tippeket megfogadni:
- Minden olyan intézkedés, amely a műtét után serkenti az emésztést, segít a gáz kiürítésében is. A műtét utáni rágógumizás például jelentősen felgyorsíthatja a vízelvezetési folyamatot.
- Az is fontos, hogy a műtét után minél hamarabb talpra álljunk és mozogjunk.
- Az ivás és az evés is elősegítheti a bélmozgást, fontos azonban, hogy csak óvatosan kezdjünk el enni és csak olyan ételeket, amelyeket az orvosunk engedélyez.
Hallgass a testedre! – Testtudatosság és endometriózis
Sokan, még azok is, akiknek nincs endometriózisuk, torz testképtől szenvednek és teljesen másképp érzékelik magukat és a saját testüket, mint embertársaik. Azok viszont, akiknek krónikus betegségük, jelen esetben endometriózisuk van, még inkább hajlamosak negatív képet kialakítani a testükről. (Rajtuk kívül különösen érintettek a testképzavarban a cukorbetegséggel, elhízással vagy asztmával küzdők.)
Kiterjedt tanulmányok is kimutatták, hogy ezeknek a betegeknek az önbizalma is alacsonyabb, önértékelési gondjaik vannak, amit azért fontos tudni, mert például az endometriózis okozta fájdalom intenzitása korrelál az elégedetlenség mértékével. Minél erősebb a beteg fájdalma, annál elégedetlenebb a testével is. Ezt a tényt tükrözi az is, hogy az endometriózisos betegek gyakran szenvednek depresszióban. Sőt, lényegesen hajlamosabbak erre, mint az egészséges emberek.
Mit lehet ilyenkor tenni?
A mentálhigiéné elengedhetetlen. Testünk és lelkünk gondozása, a szerveztünk jelzéseire való megfelelő reagálás nagyon fontos. Éppen ezért érdemes megtámogatni a működésünket alternatív gyógymódokkal, természetes erősítőkkel, komplexumokkal is.
Bár még mindig sokan úgy tartják, endometriózis műtét után a pihenés a legjobb módszer a gyors felépüléshez, a kutatási eredmények mostanra mást igazolnak.
Azonnali kis rehabilitációra (utókezelésre), illetve később nagy rehabilitációra is szükség lehet. Mindkét formában közös, hogy ambuláns és fekvőbeteg alapon is végezhető, de fontos, hogy ne hagyjuk ki. Az endometriózis műtét után ugyanis, mint minden sebészeti beavatkozásnál, egy ideig biztosan eltart, amíg a bélrendszer helyreáll. Ez emésztési zavarokkal, bélműködési problémákkal járhat, és az is elképzelhető, hogy a beavatkozást követően bizonyos ételekre nagyon érzékenyek leszünk.
Nehézségek merülhetnek fel, különösen a laktató és nehezen emészthető ételek esetében, ezért fontos, hogy a műtét után könnyű diétával kezdjünk. Csak akkor lehet lassan és fokozatosan visszatérni a normál étrendhez, ha már semmi nem okoz gondot.
Természetes segítség endometriózis műtét után
A klorofill például egy szupertápanyag, amelyet "zöld vérnek" is neveznek. Energizáló és immunerősítő hatású, kiváló méregtelenítő, vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag. Minden diéta alappillére és kifejezetten javasolt nőgyógyászati problémákkal küzdők esetében.
Hasonlóképp segít a Progeszteron női natúr testvaj is, amely endometriózis esetén is gondoskodik arról, hogy a hormonális egyensúly felborulása ne okozzon problémákat a mindennapjainkban.
Ha elakadtál, vagy kérdéseid vannak, mi mindig a rendelkezésedre állunk. Kérd ingyenes tanácsadásunkat és sorra vesszük a neked legjobb megoldási lehetőségeket.
További hasonló segítő tartalmakat ITT találsz, és kövess bennünket a Facebook-, illetve az Instagram-oldalunkon, hogy mindig értesülj friss híreinkről.