Gyermekek és az Ayurvéda & Jóga
Az Ayurvéda úgy tartja, hogy az egészség alapja mind egyéni, mind kulturális szinten a megfelelő gyermekgondozás. Hatékony és működő módja annak,hogy megítéljük valaki egészségét, ha megnézzük mit eszik/evett, mennyit mozog, milyen életvitelt folytat.
A fentiek kulturális szinten is megállják a helyüket
Egy kultúra egészségét az mutatja meg, mennyire egészségesek, hogyan nevelkednek a benne élő gyermekek
Mindezeket figyelembe véve, elég nagy gondban van a modern kultúránk.
A gyermekek mesterséges ételeket fogyasztanak, manipulálva vannak a tömegmédia által, sokat vannak egyedül, vagy a megfelelő szülői felügyelet nélkül. Különösen nagy városokban tendencia, hogy kisgyermekkortól a szülő helyett, idegenek, erre a célra, munkára felvett alkalmazottak végzik a szülő feladatát.
Továbbá, ha nem értjük meg a gyermek egyedi testfelépítését/alkati típusát,ezzel megalapozhatjuk a későbbi betegséghajlamait.
Fontos megállapítani a gyermek egyéni alkatát és ezzel összhangban érdemes kialakítani a gyermek életmódját és étrendjét.
Különböző gyermekeknek más -más étrendre, nevelésre van szükségük!
Ha a szülő nem képes megérteni és elfogadni gyermeke egyedi természetét - ami sok esetben eltérő a szülőkétől -,akkor elképzelhető,hogy helytelen mintát kényszerítünk rájuk. Ez nehezíti számukra,hogy felfedezzék kik is ők valójában.
Minden életkornak megvan a maga sajátos természete. Közülük a legfontosabb a gyermekkor, mert ez a formálódás ideje.
Bár a gyerekek egyénileg a három dósa bármelyikét képviselhetik, a gyermekkor életkori sajátosságaiból fakadóan magasabb kaphakoncentrációt fognak mutatni. Mindegyik gyereknél fontos,hogy a váladék szintjüket ne engedjük a megfelelő szintnél magasabbra emelkedni.
A tipikus gyerekbetegségek a tüdőt érintik: megfázás, hörghurut, tüdőgyulladás, ezek az ajurvéda szerint a tipikus Kapha betegségek.
Étrend gyerekeknél
A gyerekeknek kiegyensúlyozott étrendre van szükségük. Nem tesz jót nekik a túl sok édesség, kerülni érdemes az erős fűszereket,a túl savanyú és erősen sózott ételeket.
Érdemes a gyerekek étrend összeállításánál figyelembe venni,hogy az tartalmazzon teljes értékű gabonákat, összetett szénhidrátokat. A szülői szeretetet helyettesítő ételek torzítják a gyerek szeretetérzékét.
Az Ayurvéda szerint tejtermékre és cukorra gyerekeknek szüksége van,csak nem mindegy milyen formában adjuk nekik.
A tej tökéletes táplálék a gyermekek számára, ha helyesen, a megfelelő fűszerekkel kiegyensúlyozva adjuk nekik.
Az erősen tápláló élelmiszerekre és fehérjére a gyerekeknek szintén szüksége van! Az anyatej után a tehéntej a gyerekek természetes itala.
A tejtermékek kiváló húspótlók. Ugyanolyan táplálóak mint a hús, viszont mentesek a negatív visszahatásoktól, karmától, melyet az állat életének kioltása idéz elő.
A tejet legtöbb tejtermékhez hasonlóan nem jó keverni más ételekkel. A pasztörizált tej előfőzött étel. Kivonták belőle az életet, ezért sokkal inkább nyálkásít,mint a friss tej.
A legjobb, ha az emészhetőség javítása érdekében forrpontig hevített, nyálkacsökkentő fűszerekkel (kardamom, fahéj, gyömbér, szegfűszeg) ízesített friss tejet iszunk.
Egy csiper (¼ teáskanál) fűszer egy csésze meleg tejbe egy kis nyers cukorral vagy mézzel,nemcsak finomabbá, de emészthetőbbé is teszi az italunkat. Ha hideg pasztőrözött tejet fogyasztunk kenyér vagy húsok mellé,azzal mérgezzük magunkat.
A meleg tej nyugtatólag hat az elmére is! Egy csipet szerencsendióval még nagyobb nyugtató hatást érhetünk el. A tej enyhe hashajtó is, jó székrekedés ellen is. Híg széklet, hasmenés esetén tartózkodjunk a fogyasztásától.
Az összes tejtermék közül a sajt váltja ki a legerősebb nyálkatermelést,ezért csinján bánjunk velük. Az Ayurvéda úgy tartja,hogy a joghurtot legjobb friss uborkával korianderrel, köménnyel korianderlevéllel, vagy cayenne borssal együtt étkezések mellé fogyasztani.
Az Ayurvéda a népszerű reklámokkal ellentétben nem tartja fogyokúrás ételnek a joghurtot!
Az író a legkevésbé nyálkásító tejtermék.
A tejtermékeket egészítsük ki teljes értékű gabonákkal, búzával vagy barna rizzsel, tápláló gyümölcsökkel (pl. banán, papaya). A cukrok a test felépítésére szolgálnak, ezért a szükség van bizonyos mennyiségű cukorra.
A finomított fehér cukor azonban élettelen, a tudatlanság kötőerejét hordozó étel, mely kihajtja szervezetünkből az ásványi anyagokat. A legjobb a nyers nádcukor. A többi természetes cukor, pl. a juharszirup, a melasz, a rizs- vagy árpamaláta kedvező élettani hatásúak.
A méz nagyon sűrű, legjobb, ha kis adagokban alkalmazzuk csak és gyógyszer gyanánt. Erősítő fűszerekkel, gyógyfüvekkel kiváló,mert hatásukat fokozza.
Az Ayurvéda szerint jó, ha a gyerekek egy bizonyos mennyiségű nyers cukrot fogyasztanak, főleg tejjel kiegészítve.
A kicsik is már számtalan mennyiségű gyógynövénytartalmú ajurvédikus édesség közül válogathatnak,melyek többsége cukor, méz, ghí, dió, és erősítő fűszerek felhasználásával készül.
A megfelelő zsiradékoknak is fontos szerepe van a gyerekek étrendjében.
A ghí, szezámolaj, az olívaolaj és a csonthéjasok (mandula, dió, pekándió) táplálják az agyat és az idegeket.
Az Ayurvéda a ghít és a szezámolajat tartja a legegészségesebbnek.
A gyermekeknek kitűnően működik az esti meleg szezámolajos masszázs! Nyugtatja az idegrendszert, táplálja a bőrt, elősegíti az alvást, gondoskodó szeretetet tudunk ezzel közvetíteni.
A gyerekeknek is adható jó néhány fűszer,melyek elősegítik az anyagcseréjük szabályozását. A csípős fűszerekkel óvatosan,mert ezek irritálják a gyomrot, és szárító hatásúak.
Kedvezőbbek a meleg és édes fűszerek: gyömbér, kardamom,fahéj, édeskömény koriander, kurkuma, kömény bazsalikom.
Hascsikarást, bélgázt, puffadást édesköménnyel, kardamommal, köménnyel kaporral szüntethetjük meg.
Gyógynövények gyerekeknek?
IGEN!
A gyerekeknek is hasznos lehet, ha gyógynövény kiegészítőket fogyasztanak.
1 csésze tejhez kb. egy teáskanálnyi fűszert adjunk. A gyerekeknek is hasznos lehet az ashwaganda shatavari, amla.
A gyerekek intellektuális fejlődését kálmossal segíthetjük elő. A gotu kola élesíti az elmét, tisztítja a vért és csillapítja az érzelmeket. Különösen azoknak ajánlott, akiknek a májfunkciójuk alacsonyabb és a túlzott cukor fogyasztás miatt hiperaktívak. A gotu kolás és kálmosos ghí szintén áldásos.
A Chyavan Prash (Ajurvédikus gyógynövény zselé) segítik a gyerekek növekedését. Mivel ezek finomak, nem kell őket unszolni a bevételükre.
Fontos, hogy a gyerekeket már korán megismertessük a jógával. Testük hajlékonyabb és a gyermekkorban elsajátított ászanákat egész életük során képesek lesznek megőrizni.
A meditáció nehéznek bizonyulhat a kicsik számára, de lehet kezdeményezni. Ismertessük meg velük a természet szépségét, vigyük őket kirándulni, túrázni, vagy elvonulásokra, táborokba.
Ezekkel az élményekkel közelebb kerülhetnek a meditáció élményéhez is megalapozva a lelki fejlődésüket.
Gyécsek Linda (www.lindagyecsek.com)
Felhasznált irodalom: Dr. David Frawley: Ájurvédikus gyógyítás