Honnan tudom, hogy változókorban vagyok? - A változókor tünetei
Honnan tudom, hogy változókorban vagyok? A válasz viszonylag egyszerű. Alvászavarok, hőhullámok, rendszertelen menstruációs ciklusok, kimerültség és érzelmi zaklatottság – ezek a változókor tünetei, főleg a kezdetekkor. Akár nagyon hosszú évekig képesek a mindennapjainkat megnehezíteni, nem szabad azonban elkeserednünk, hiszen egyrészt ez egy teljesen természetes folyamat, másrészt van megoldás a tünetek enyhítésére, sőt megszüntetésére is.
Ami változókorban (klimax idején) a szervezetben történik, gyakran kissé ijesztő és zavaros lehet. Nem igazán tudjuk hova tenni a tüneteket, és nem igazán értjük, mi történik velünk. Ráadásul bennünket, nőket az élet ezen szakaszában amúgy is túl sok mindennapi stresszhatás vesz körül: Kisgyerekek, serdülő gyerekek, munkahelyváltás, partnerváltás, gondozásra szoruló szülők, vagy mindezek egyszerre.
A jó hír az, hogy nem kell félned, mert a változókor tünetei nagyon is kezelhetők. Igen, a tested meg fog változni. És igen, meg fogsz öregedni. És igen, új kihívásokkal fogsz szembenézni. De egyrészt nem minden nő érzi a klimax összes tünetét, másrészt nem minden tünet hat ugyanúgy. Nem beszélve arról, hogy nagyon sok minden a rendelkezésünkre áll, ami hatékonyan segíthet és támogathat bennünket fittnek, energikusnak, aktívnak maradni. Bizony, a változókort jó hangulatban is át lehet vészelni.
Ehhez persze fontos megérteni, mi történik a szervezetben, hogy mi is pontosan a klimax? Milyen változásokkal jár? Melyek a változókor tünetei, az első jelei? Meddig tart? És honnan tudhatjuk biztosan, hogy változókorban vagyunk?
Tudod, minél felkészültebb vagy, annál többet tehetsz a saját jólétedért.
Mikor jön el a változókor?
Mindenkinél máskor. Általánosságban elmondható, hogy negyven éves kor után vesszük észre először magunkon a jeleket, de van, akinél korábban, másoknál később kezdődik a menopauza. Azt is fontos tudnunk, hogy a változások és a változókor tünetei is fokozatosan jelennek meg, ezért fontos, hogy megismerjük a testünket és elegendő figyelmet fordítsunk rá. Tehát honnan tudom, hogy változókorban vagyok? Onnan, hogy olyan változásokat veszek észre a testemben és a mentális egészségemben, amelyek szokatlanok.
A változókor a hormonális változások egy szakasza, amelynek orvosi elnevezése klimax. (A menopauza kifejezést gyakran helytelenül használjuk rá, hiszen valójában az csak az utolsó menstruációra utal.) A változókor több évvel az utolsó menstruáció elmaradása előtt kezdődik. Nem egyik napról a másikra következik be, hanem egy folyamat, amely a pubertáshoz hasonlóan sok évig vagy akár egy évtizedig is eltarthat.
Viszlát hormonális egyensúly
A pubertáskor kezdetével a petefészkek elkezdik kibocsátani a két nemi hormont, az ösztrogént és a progeszteront, és beindul a havi ciklus. Amikor megszületünk, a petefészkeinkben már meghatározott számú petesejt van – körülbelül 1 000 000. Mire megjön az első menstruációnk, már csak körülbelül 500 000 petesejt marad – a születés és a pubertás között sok petesejt "elvész". Életünk során ezt a petesejtkészletet „használjuk fel” hónapról hónapra.
Életünk közepéhez érve egyre kevesebb petesejt érik be a petefészkekben, ami megváltoztatja a hormontermelésünket is: először a progeszteron, majd később az ösztrogén nagy része is eltűnik. A hormonháztartásunk így fokozatosan megváltozik, éppen ezért jó, ha tudod az alábbiakat is.
A változókor tünetei – Az első jelek
A menopauza a termékeny szakasz végét jelenti egy nő életében, de mi van akkor, ha 10 vagy akár 15 évvel korábban kezdődik? Ijesztően hangzik, igaz? Hiszen harminc-negyven évesen erejünk teljében vagyunk, ezért már maga a gondolat is riasztó lehet, hogy ilyen korán megmutatkozhatnak a változókor tünetei. Aggodalomra azonban tényleg semmi okod nincs.
Ha vannak esetleg a fentiekhez hasonló tüneteid, akkor sem kell azonnal orvoshoz fordulnod. Érdemes inkább végiggondolnod, pontosan milyen változásokat veszel észre magadon. Akkor sincs viszont semmi baj, ha valóban beigazolódni látszik a klimax kezdete, hiszen ahol probléma van, ott általában van megoldás is - és néha a megoldás sokkal nyilvánvalóbb, mint amilyennek elsőre tűnik. Nézzük is meg, milyen szakaszokon mész majd keresztül a változókorban, és melyikre mi lesz a megoldás.
A változókor szakaszai
A változókor nem egyik napról a másikra lép be az életünkbe, hanem egy olyan folyamat, amely három fázisra osztható. Mindegyik szakaszra más-más tünetek lehetnek jellemzők aszerint, éppen „hol tart” a hormonális egyensúlyunk.
1. Perimenopauza (korai menopauza)
A perimenopauza jellemzően a negyvenes éveink elején/közepén kezdődik, és négy-hat évig tart. Persze eshet a harmincas éveink végére is, ebben szerepet játszik már a genetika is. A perimenopauzát a progeszteron hiánya jellemzi, amelynek oka az ovuláció gyakori elmaradása. (Progeszteron csak akkor termelődik nagy mennyiségben, ha van ovuláció.)
Az ösztrogén is kissé megbolondul ebben a fázisban, azaz néha normális mennyiségben van jelen, néha olyannyira megugrik, hogy akár az ösztrogénfelesleggel is meg kell küzdenünk. Bárhogyan is legyen, a lényeg, hogy a progeszteron és ösztrogén aránya felborul. Nem csoda tehát, hogy már a változókor elején is furcsán érezhetjük magunkat.
A változókor tünetei ebben a szakaszban a következők:
- megrövidült ciklus
- hosszú és/vagy erős vérzés
- fokozott PMS
- hangulatváltozások
- ingerlékenység
- mellérzékenység vagy mellfájdalom
A perimenopauza végére az ösztrogénszint lecsökken, és ekkor szembesülhetünk az ösztrogénhiány első tüneteivel, a hüvelyszárazsággal, illetve az alacsony libidóval.
2. Menopauza: Az utolsó menstruáció
Természetesen előre nem tudhatjuk, hogy a havi menstruációnk az utolsó-e, tehát a menopauzát csak utólag ismerhetjük fel. Ha 12 hónapon keresztül nincs menstruációnk, akkor tudhatjuk, hogy elérkeztünk ehhez a szakaszhoz is. Ezt átlagosan 52 éves korunkra tehetjük, de még akkor is óvatosnak kell lennünk, ha már jó ideje nem menstruáltunk. A női szervezet néha kiszámíthatatlan, és bizonyos esetekben még ilyenkor is teherbe eshetünk. Nem tudhatjuk ugyanis, hogy nincsen-e véletlenül egy kóbor petesejt úton, tehát oda kell figyelnünk erre is.
Ami segíthet, ha folyamatosan figyeljük magunkat. Amennyiben a fenti tünetek (hüvelyszárazság, libidóvesztés) mellett ízületi fájdalom vagy koncentrációs problémák is jelentkeznek, szinte biztosak lehetünk a dolgunkban.
3. Posztmenopauza
A posztmenopauza 12 egymást követő, menstruáció nélküli hónap után kezdődik, és életünk végéig eltart. Ez a szervezetünk új, normális állapota, amikor mind az ösztrogén-, mind a progeszteronszint tartósan alacsony marad. Ilyenkor már nem tapasztalunk ingadozást, a szervezetünk is beállt az új hormonegyensúlyhoz, és a változókor tünetei is erősen lecsökkenek, sőt meg is szűnnek.
Hogy beléptél-e a posztmenopauzába, biztosan csak egy hormonteszttel tudhatod meg, egy év cikluskimaradás azért már sokat sejtethet. A kérdés sokkal inkább az, hogy hogyan éljünk innentől kezdve: mire figyeljünk, hogyan gondozzuk a testünket, a szervezetünket.
Cikkünk folytatásában erről is lesz szó.
Változókor tünetei – Vajon nálad elkezdődött?
Jól tudjuk, hogy nehéz fel- és beismerni magunknak akár már 35 évesen, hogy menopauzában vagyunk, hiszen a klimax tüneteit másnak is betudhatnánk. Ha azonban
- csökken az önbizalmad,
- hajhullást vagy -ritkulást tapasztalsz,
- gyakran fáj a fejed, esetleg migrén is gyötör,
- többször vannak hőhullámaid (rövid, hirtelen megjelenő hőérzet, általában az arcon, a nyakon és a mellkason, amitől a bőr kipirosodhat és izzadni kezd),
- észreveszel arcszőrnövekedést,
- merevnek érzed az ízületeidet, és még fájdalmaid is vannak,
- időnként heves szívdobogást tapasztalsz,
- memória- és koncentrációs problémákkal küzdesz,
- visszatérő húgyúti fertőzéseid vannak,
- csökken a libidód,
- időként fülzúgást tapasztalsz
- és hüvelyszárazságra is felfigyeltél,
nagy valószínűséggel változókorban vagy.
Mi okozhat korai menopauzát?
A menopauza egyes tüneteivel nehéz lehet együtt élni. Ahhoz, hogy kezelni tudd a változókor tüneteit, szükséged van a környezetedben élők megértésére is. A menopauza alatt ugyanis sok nőnél jelentkeznek szorongásos tünetek, önbizalomvesztés és egyéb, a mentális egészséggel kapcsolatos tünetek, amelyek a testben bekövetkező változások következményei, és mint ilyenek, nagy hatással lehetnek az életünkre.
Akik korán átesnek a menopauzán, óhatatlanul felteszik maguknak a kérdést: "Miért pont én, hogyan lehet ez?". Sajnos egyes esetekben erre a kérdésre az alapos kivizsgálás ellenére sem lehet pontos választ adni. Az esetek közel 85%-ában azonban a válasz kétségtelenül egyértelmű: a korai menopauzáért az öröklődés a felelős.
Az öröklődésen kívül azonban számos más tényező is befolyásolhatja a klimax korai megjelenését
- A méhen vagy a petefészkeken végzett műtét,
- A méh eltávolítása vagy sterilizáció,
- Rákos megbetegedést követő kemoterápia vagy sugárkezelés,
- Autoimmun betegségek,
- genetikai rendellenességek,
- vírusfertőzések,
- súlyproblémák,
- dohányzás és túlzott alkoholfogyasztás.
Kutatások szerint a természetes menstruációs ciklus legalább átmenetileg helyreállítható a nőknél, a legtöbb esetben azonban az orvosi kezelések csak enyhíteni tudják a korai menopauza kellemetlen mellékhatásait, de sem megállítani, sem visszafordítani nem képesek. Mit tehetünk mégis?
A változókor tüneteinek kezelése
Nem az tehát most már a legfontosabb kérdés, hogy honnan tudom, hogy változókorban vagyok, hanem hogy mit tehetek a tünetei ellen?
Mert a változókor tüneteivel együtt élni nem könnyű. A Pranagarden küldetése azonban a testi, lelki és mentális egészség támogatása, ezért kifejlesztettük a Harmonyum nevű termékünket, amely hatékony segítséget nyújt ebben.
A Harmonyum egy olyan növényi alapú táplálékkiegészítő, amely speciális összetételének köszönhetően csökkenti a stresszt és a szorongást is, amelyek a változókor kezdetén nagyon megnehezítik a nők életét. A Harmonyumban lévő ashwagandha, valamint más adaptogén növények, mint például a maca gyökér és a szeléniumban gazdag brazil dió, hozzájárulnak a természetes hormonpótláshoz változókorban és az energiaszint növeléséhez is.
A Harmonyum rendszeres fogyasztása segít csökkenteni a hőhullámok és az alvászavarok gyakoriságát, enyhíti az érzelmi hullámzásokat és hangulatváltozásokat, ezáltal segít visszanyerni az egyensúlyt és a jó közérzetet a változókorban. Az elixír természetes és hatékony mód a változókor tüneteinek kezelésében, és hozzájárul a női egészség és vitalitás fenntartásához.
A változókorban a tünetek enyhítése és az egészségünk támogatása érdekében sok nő keres hatékony és természetes megoldásokat. A Harmonyum épp ilyen. Egy speciálisan összeállított, növényi alapú táplálékkiegészítő, amely kifejezetten a női egészség támogatására és a változókori tünetek enyhítésére lett tervezve.
Prana Harmonyum az ösztrogénhiány kezelésében
Fontos tudnod, hogy a menopauza fő okozója az ösztrogénhiány, amely miatt a csontritkulás kockázata is jelentősen megnő. Az ösztrogénhiány okozta hosszú távú károsodások elkerülése érdekében korai menopauza esetén szinte mindig hormonterápia javasolt, amelyet a normál, 50 év körüli menopauzakor elérendő életkorig kell folytatni.
A Pranagarden készítményei olyan adaptogéneket (gyógynövényeket) tartalmaznak, amelyek használata, gyógyító hatása a kínai orvoslásban és az indiai ayurvédikus gyógyászatban is évszázadokra nyúlik vissza. Az adaptogének olyan növényi anyagok, amelyek elősegítik a test alkalmazkodási folyamatait, támogatják a stresszhelyzetek kezelését és a szervezet homeosztázisának fenntartását.
A Pranagarden elkötelezett a minőségi termékek iránt, ezért az adaptogén gyógynövényeket gondosan válogatjuk és laboratóriumi körülmények között teszteljük, hogy biztosítsuk a legmagasabb szintű hatékonyságot és tisztaságot.
A hagyományos keleti gyógyászatban ősidők óta használt gyógynövények kombinációja a modern tudományos kutatásokkal és technológiával a Pranagarden készítményeiben egyesül, így segítve a változókor tüneteinek enyhítését és a más életszakaszokban jelentkező kihívások kezelését. A Pranagarden termékek egyedülálló kombinációja lehetővé teszi, hogy természetes módon támogasd egészségedet és vitalitásodat az élet minden szakaszában.
Mielőtt azonban bármilyen hormonterápiába is kezdenél, mindenképpen vizsgáltasd ki magad és kérd ki az orvosod véleményét a hormonterápia előnyeiről és a kockázatairól – különösen akkor, ha rendszeresen gyógyszereket vagy gyógyhatású készítményeket szedsz.
Az ayurvédikus gyógynövények nem helyettesítik a hagyományos orvosi kezeléseket, hanem kiegészíthetik azokat. Hallgasd meg orvosod tanácsát és élj a Pranagarden termékek erejével.
Összegzés
A változókor sok nő életében kihívásokkal jár, de fontos tudni, hogy nem vagyunk egyedül. Azáltal, hogy megismerjük a változókor tüneteit és jeleit, valamint rendelkezésre álló megoldásokat, képesek vagyunk kezelni ezeket az életszakaszokat. A Prana , a Pranagarden kifejlesztett terméke, a hagyományos keleti gyógyászatban megbízható és hatékony adaptogén gyógynövényeket használva segíti a hormonális egyensúly fenntartását és a változókor kellemetlen tüneteinek enyhítését. A Pranagarden elkötelezett a minőség és a hatékonyság iránt, ezért termékei gondosan válogatott összetevőket tartalmaznak. A Prana Harmoniyum egy természetes és hatékony megoldás a változókori tünetek kezelésére, amely támogatja az egészséget és vitalitást az élet minden szakaszában.
További hasonló segítő tartalmakat ITT találsz, és kövess bennünket a Facebook-, illetve az Instagram-oldalunkon is, hogy mindig értesülj friss híreinkről.