Ha stresszes az életed, megborul a kortizolszinted – elmondjuk, ez miért baj
A krónikus stressz állandó készenlétbe helyezi szervezetünket, és életminőségünket is jelentősen ronthatja. A normál kortizolszint pedig elengedhetetlen ahhoz, hogy testi-lelki harmóniában, kiegyensúlyozott hormonrendszerrel tudd kezelni a mindennapok kihívásait és feszültségeit. Beszélnünk kell a kortizolról!
Mi az a kortizol és mikor termelődik?
A kortizol az ún. glükokortikoidok csoportjába tartozó hormon, ami a mellékvesékben termelődik. Akkor termelődik, amikor stressz éri a szervezetet, ilyenkor a véráramba kerülő kortizol mennyisége megnő. Krónikus stressz esetén a kortizolszint folyamatosan magas maradhat, ez pedig árthat a szervezetnek.
A normális kortizonszint fontos az emberi szervezet megfelelő működéséhez, mivel jelentősen hozzájárul a stresszre adott válaszhoz. A korizol tehát nem egy gyógyszer, hanem a mellékvese által termelt hormon (ezért is nevezik gyakran stresszhormonnak).
Mi a kortizol szerepe, feladata?
A kortizol szerepe és feladata:
- szerepet vállala a szervezet szénhidrát-, zsír- és fehérjeanyagcseréjének szabályozásában
- felkészíti a testet a stresszreakciókra
- mozgósítja energiatartalékokat
- emeli a vércukorszintet
- fokozza a fehérjék és a zsír lebontását
- szabályozza a vérnyomást
- befolyással van az alvásra és ébrenlétre: a cirkadiánritmust követve a reggeli órákban tetőzik, ezzel segítve az ébredést, majd ezt követően folyamatosan csökken, és éjfél körül éri el legalacsonyabb értékét
A kortizol hormon mindezek mellett – az immunrendszer gátlásával – gyulladáscsökkentő hatással is bír.
A kortizolszint szabályozása
A kortizolszint szabályozása az emberi szervezetben:
- a lecsökkent kortizolszintet a hipotalamusz érzékeli
- a hipotalamusz CRH hormont szabadít fel
- a CRH hormon beindítja az ACTH hormon termelését
- az ACTH hormon hatására beindul a kortizol termelése a mellékvesében
A kortizol termelésének szabályozása, melynek során az idegrendszer a hormonrendszerrel együttműködve fejti ki hatását, egy rendkívül összetett folyamat, amit az agyban található hipotalamusz vezényel le karmesterként.
Nézzük meg, mi történik egészen pontosan, részletesebben is kifejtve az előbbi lépéseket!
Amikor testedben csökken a kortizolszint, a hipotalamusz egy mellékvese-serkentő hormont, a CRH hormont (kortikotropin-releasing hormont) szabadít fel, ami az agyalapi mirigy ACTH hormon (adrenokortikotrop hormon) termelését mozgósítja. Ennek hatására fokozódik a mellékvese kortizoltermelése, illetve annak felszabadítása.
A kiegyensúlyozott kortizoltermelésben tehát a hipotalamusznak, az agyalapi mirigynek és a mellékvesének egymással összhangban kell működniük. Ezt a tirumvirátust HPA-tengelynek (hipotalamusz-hipofízis-mellékvesekéreg tengely) is hívják, és afféle belső koordinátorként, egy önszabályzó körben irányítja tested stresszválaszait.
Ha a szabályozó szervek úgy érzékelik, hogy megnőtt a kortizol hormon szintje a vérben, akkor utasítást adnak a kortizol csökkentésére vagy a kiválasztás mérséklésére. Ha azonban úgy érzékelik, hogy a stresszhormon a szükségesnél alacsonyabb mértékben van jelen, akkor a kortizolszint növelésére serkentik szervezeted.
Amíg az összes érintett szerv megfelelően működik, tested kortizolszintje normál tartományban marad, előfordulhat azonban, hogy hiba csúszik a rendszerbe, és és felborul a hormonális egyensúly.
Kortizoleltéréseket különféle fertőzések, krónikus és endokrin betegségek is okozhatnak, és gyanú esetén szérum-, vizelet- és nyálkortizol meghatározással diagnosztizálhatóak.
Mit okoz a magas kortizolszint, melyek az okai és tünetei?
Mivel a kortizol szintje stresszes helyzetekben nő meg, így a tartósan magas szint ezeknek a stresszfaktoroknak a túlzó jelenlétére utal.
Mindennapi életünkben káros stresszor lehet egy trauma, tartós családi vagy munkahelyi konfliktus, egy váratlan pénzügyi veszteség, az időhiány; továbbá a különféle krónikus betegségek, a szenzoros túlingerlés (pl. zavaró zaj- vagy fényhatások) a túlzásba vitt, megerőltető edzések vagy az alvási szokások megváltozása is.
A krónikus stressz túlterheli szervezetünk stresszválasz-rendszerét, ami egy állandó készenléti állapotba kerül – ez pedig hosszú távon számtalan kedvezőtlen lelki és fizikai folyamatot eredményez.
A magas kortizolszint tünetei:
- fejfájás
- ingerlékenység
- szorongás
- alvászavar
- állandó fáradékonyság
- memória- és koncentrációs zavarok
- libidó csökkenése
- nőknél: rendszertelen havivérzés, megerősödött arcszőrz
- gyerekeknél: fejlődés elmaradása, alacsony testmagasság
A magas kortizolszint kettes típusú cukorbetegséghez, csontritkuláshoz és elhízáshoz is vezethet (pl. sokunk által jól ismert hasi hízás kortizol érintettségre utalhat, és igencsak bosszantó problémát okoz).
Az emésztő- és légzőszervi, valamint a szív- és érrendszert érintő krónikus panaszok és betegségek mögött is gyakran húzódik meg a tartós stressz. Gondoljunk csak a refluxbetegségre, a fekélyre, a magasvérnyomásra, az asztmára vagy az ekcémára, amelyeknél mind-mind provokáló tényező a stressz.
Mit kell tenni, ha magas a kortizol szint? Hogyan lehet csökkenteni?
A magas korizol szintet csökkenteni kell, melyhez a következő stresszcsökkentő technikák használhatók fel:
- Mély légzőgyakorlatok
- Olvasás, zenehallgatás, hasonló kikapcsolódási módok
- Bármilyen rövid tevékenység, ami elvonja a figyelmet a stresszorrásról
- Meditáció, jóga
- Természetes stresszcsökkentő hatóanyagok felhasználálsa, erről a cikk végén olvashatsz
Mit jelent az alacsony kortizol szint és mit okoz? Melyek a tünetei?
Az alacsony kortizol szint olyankor alakulhat ki, amikor a szervezetünk a stresszorok jelenléte miatt állandó készenlétre van hangolva. Kezdetben a kortizolszint növelésével igyekszik orvosolni a helyzetet, de a mellékvese tartalékaink azonban egy idő után kimerülnek, és hamarosan tapasztalhatjuk magunkon az alacsony kortizol szint, és a mellékvese-kifáradás tüneteit.
Az alacsony kortizol szint tünetei:
- fogyás
- nehézzé váló reggeli ébredés
- állandósult fáradékonyság
- szenzoros ingerlékenység
- stresszkezeléssel kapcsolatos nehézségek
- izomgyengeség
- hasi fájdalmak
- termékenységi problémák
A kortizol az új mumus?
Manapság sokféle betegséggel és problémával hozzák összefüggésbe a kortizolt, de azért ne feledjük, hogy alapvetően a stresszes környezet, a felgyorsult és hajszolt életmód az, ami kibillenti szervezetünk egyensúlyát, a mellékvesét állandó munkára, fokozott kortizoltermelésre késztetve.
Mivel a kortizol számtalan szervrendszer működésére van hatással, így a tartós stressz és a magas kortizolszint hatására egy hormonális kaszkád indulhat el, amely sokféle betegséget okozhat, és jelentősen ronthatja életminőségünket.
Ezekben az esetekben is kulcsfontosságú a probléma holisztikus megközelítése –a stressz oldásával, megfelelő étkezéssel és stresszkezelő technikákkal, gyógynövényes támogatással megóvhatjuk szervezetünket a káros hatásoktól és betegségektől.
Ahhoz, hogy szervezeted újra egyensúlyba kerüljön, és tökéletes összhangban végezhesse feladatait, a kortizol pedig természetes ritmusát felvéve, szabályozottan működhessen, a Pranagarden elixírcsaládjának prémium tagja, a placebokontrollált klinikai vizsgálatokkal is igazolt alapanyagból készült KSM 66 Ashwagandha lesz segítségedre.
KSM 66 Ashwagandha – a stresszcsökkentő növényi hatóanyag
Az Ashwagandha hagyományos indiai gyógyászatban való felhasználásának története közel 3000 éves múltra tekint vissza. A teljes spektrumú KSM 66 Ashwagandha hatékony segítséget jelenthet a mindennapi stressz és szorongás mérséklésében, a normál kortizolszint fenntartásában és a hormonháztartás kiegyensúlyozásában. Ez az adaptogén gyógynövény, amely jelenleg a legmagasabb aktív hatóanyag-tartalommal bíró termék a piacon, támogatja a fizikai és mentális jóllétedet, javítja az alvás minőségét, növeli állóképességed és támogatást nyújt izmaid regenerációjához is.
Ide kattintva megismerheted az Ashwagandha hatásait a részletes cikkkünkben.
Semleges ízének, könnyű fogyaszthatóságának köszönhetően egyszerűen beillesztheted a hétköznapjaidba, és extra gyors felszívódásának, koncentrált és tiszta hatóanyag-tartalmának hála, negatív mellékhatások és a hozzászokás veszélye nélkül támogathatod vele szervezeted egyensúlyi állapotát.
Billentsd helyre újra kizökkent hormonrendszered napi mindössze 5 ml-nyi KSM 66 Ashwagandha elixírrel!
Váljék egészségedre!
Kérdésed van? Elakadtál a gyógynövények világában? Itt vagyunk segítünk! Írj nekünk, vagy hívj minket!
+36 70 392 3773