A mellékvese hormonjainak játékszere lettél? Így küzdd le a mellékvese fáradtságot!
Ha reggelente alig bírsz kikecmeregni az ágyból, és napi 4-5 kávé után is kimerültnek érzed magad, akkor elképzelhető, hogy a mellékvese fáradtság kerített hatalmába. Így küzdd le a mellékvese fáradtságot!
Ismerd meg a mellékvese hormonjait!
A mellékvesék a vesék fölött elhelyezkedő páros endokrin szervek, amelyek többféle hormont termelnek. Felépítésükben egy kéreg- és egy velőállomány különíthető el.
A mellékvese velőállománya adrenalint és noradrenalint szintetizál – ezek közös jellemzője, hogy stressz hatására a szimpatikus idegrendszerhez hasonló, készenléti hatást váltanak ki szervezetünkből.
Ha felidézed egy pillanatra magadban, milyen testi tüneteket produkálsz, amikor stressz ér, akkor máris ismerős lesz ezeknek a tüneteknek a nagy része:
- emelkedik a vérnyomás és a pulzus (mintha a torkunkban dobogna a szívünk)
- a pupilla kitágul
- a tüdőben kitágulnak a hörgők, hogy több oxigénhez jussunk
- nő a meneküléshez vagy harcoláshoz szükséges izmok vérátáramlása
- libabőrösek leszünk
- a tápcsatorna működése gátlódik (összeszorul a gyomrunk)
- szervezetünk energiát mozgósít (növekszik a glükóz- és zsírsav felszabadulása)
A mellékvese hormonjainak másik nagy csoportját a kéregállomány termeli, ezek a hormonrendszer szabályozása alatt álnak. Itt háromféle szteroidhormon termelődik:
- A mineralokortikoidok a szervezet só-és vízháztartását szabályozzák, (feladatuk a só és a víz visszaszívása a vesékben termelődött vizeletből), emellett vérnyomás-emelő hatásuk is van. Ide tartozik az aldoszteron hormon.
- A glükokortikoidok stresszes helyzetekben energiát mobilizálnak az izmaid számára (pl. emelik a vércukrot), emellett a gyulladásos folyamatokba és az immunrendszer szabályozásába is beleszólnak. Legismertebb mellékvese hormonja a kortizol.
- Az androgének férfi nemi hormonok, amelyek a nemi jelleg kialakulására vannak hatással.
A mellékvese feladata és működése
Láthatod, hogy a mellékvese feladatai igencsak szerteágazóak, de különösen nagy szerepet kapnak a stresszhelyzetek menedzselésében.
Amikor stressz ér bennünket, azonnal bekapcsol testünk riasztórendszere, aktiválódik az „üss vagy fuss” (harcolj vagy menekülj) élettani program, megemelkedik az adrenalin szintünk, de tartós stressz esetén jelentősen megnőhet a kortizolszintünk is.
Ahhoz, hogy megértsd, mit is jelent ez pontosan, vessünk egy pillantást az endokrin rendszer működésébe. Ez a rendszer olyan belső elválasztású mirigyekből áll (agyalapi mirigy, a pajzsmirigy, a mellékpajzsmirigyek, mellékvesék, petefészkek, herék, a hasnyálmirigy), amelyek szervezetünk működést szabályozó kémiai hírvivőket, hormonokat termelnek, és csak bizonyos célszervekre hatnak. Nézzük, mit jelent ez a mellékvese-működés szempontjából!
Gondolj úgy az endokrin rendszerre, mint egy hatalmas vállalatra, ahol a vezérigazgatói székben a hipotalamusz ül, és ún. serkentő hormonok termelésével ad utasításokat a mellékveséknek, amelyektől folyamatos visszajelzést is kap. A serkentőhormonok hatására a hipofízis (amolyan középvezető) ACTH-t (adenokortikotrop hormon) küld a véráramba, ami a mellékvesékhez szállítja a fentről jött üzenetet. A mellékvesék végrehajtják ezt az utasítását, és amint teljesítik az elvárt hormonszintet, jelzést adnak le a hipotalamusz felé, hogy nincs szükség további termelésre.
Ez a folyamat akkor játszódik le tehát a szervezetünkben, amikor fizikai vagy pszichés stressz ér bennünket, és ennek kompenzálásához stresszhormonokra lesz szükségünk. A fokozott kortizoltermelés segíti felszabadítani az energiaraktárainkat, „ugrásra kész” állapotba helyez bennünket (megemeli a vérnyomást, a vércukorszintet és az idegrendszeri aktivitást), így segítve a stresszel való megküzdésben; ugyanakkor minden olyan funkciót leállít, amely felesleges vagy káros lenne számunkra ebbe a helyzetben (így erősen gátolja az immunfunkciókat is).
Kontrollált stresszfolyamatok során a rendszer elemei egyensúlyban működnek, és a stresszfaktorok megszűntével, a kortizol is visszaáll a normál tartományába. Amikor azonban ezek a stresszorok huzamosabb ideig jelen vannak, szervezetünk úgy érzékeli, hogy folyamatos támadás alatt áll, ezért minden energiatartalékát mozgósítva túlélő üzemmódba kapcsol. Ennek pedig súlyos következményei lehetnek ránk nézve.
A mellékvese fáradtság
A „mellékvese fáradtság” kifejezést James Wilson természetgyógyász használta elsőként a mellékvesék alulműködésével kapcsolatos tünetcsoport leírására, ami – megfigyelése szerint – kéz a kézben jár az intenzív stresszel, és gyakran megfigyelhető valamilyen krónikus fertőzést követően (pl. hörghurut, influenza, tüdőgyulladás).
Ez az állapot fokozatosan alakul ki, és akkor jön létre, amikor a folyamatos stressz és hajszoltság miatt a mellékvese túlterhelődik, és már képtelen kielégíteni a megnövekedett kortizoligényt.
Bár a mellékvese fáradtságot egyelőre nem fogadják el önálló szindrómaként – inkább egy gyűjtőfogalomként tekintenek rá – az endokrinológiával foglalkozó szakemberek, ugyanakkor jól körülírható tünetei sokunk számára ismerősek, és számtalan ember életét nehezítik meg.
Az életminőséget jelentősen befolyásoló, negatív tünetek közé tartozik többek között:
- a nehéz ébredés
- a rossz alvásminőség (gyakori éjszakai ébredések)
- az idegesség, szorongás, ingerlékenység
- az állandó fáradtság
- a meggyengült immunrendszer (gyulladások, allergiák, fertőzések)
- a hormonális egyensúlyhiány
- a hízás (főleg a hasi tájékon)
- az emésztőszervi problémák
- a termékenységi gondok
- a memória és koncentrációs zavarok
- a libidócsökkenés
- a stimuláns vagy nyugtató hatású szerek túlzott használata
A mellékvese regenerálása
Ha mellékvese fáradtságra gyanakszunk, néhány jellemző laborparaméter (kortizol, ACTH, aldoszteron) informálhat bennünket a mellékvese kéreg működéséről, míg az endokrin rendszer folyamatairól speciális terheléses tesztek adnak képet. Sokszor azonban a tüneteink már önmagukban is egyértelművé teszik, hogy szervezetünk kibillent az egyensúlyából, és segítségre van szüksége.
A mellékvese fáradtság kezelése, működésének helyreállítása azért rendkívül fontos, mert az endokrin rendszer elemei szoros kapcsolatban állnak egymással, így a kifáradás következményeként további hormonális egyensúlytalanságok léphetnek fel testünkben, amelyek a pajzsmirigyre és a petefészekre is negatív hatással lesznek.
Hogy fogjunk hozzá a mellékvese regenerációjához?
Mivel a mellékvese fáradtság mögött a stressz, az alvászavar és a felborult cirkadián ritmus mellett számtalan egyéb tényező is meghúzódhat, így számításba kell venni az ásványi anyag és nyomelemhiányokat, a táplálkozással kapcsolatos problémákat (pl. diétahibákat), a toxikus anyagok jelenlétét, az allergiákat és az ételintoleranciákat egyaránt.
A mellékvese fáradtság kezelése során tehát mindenképpen komplex életmódváltás javasolt, amiben a pontos okok felderítésének, a kiegyensúlyozott étkezésnek és alvásnak, a rendszeres mozgásnak (egy közepes intenzitású sportnak), a stresszfaktorok mérséklésének és szervezetünk vitamin- és nyomelemekkel történő ellátásának is fontos szerepet kell kapnia. A Pranagarden®️ hiszi, hogy saját életünk és egészségünk tudatos, aktív résztvevőjeként, testünk öngyógyító mechanizmusának aktiválásával képesek vagyunk helyre billenteni szervezetünk saját, természetes egyensúlyi állapotát, így erre a sokakat érintő problémára is van megoldás.
A mellékvese fáradtság kezeléséhez nagy segítséget nyújthatnak az adaptogén gyógynövények, melyek közül az Ashwagandha hatásait szeretnénk a figyelmedbe ajánlani.
KSM-66- stresszcsökkentő növényi hatóanyaggal a mellékvese kifáradás kezelésére
Az ősi indiai ayurvédikus rendszerből ismert Ashwagandha (közismert nevén: Indiai ginzeng) a mellékvese regenerálás egyik leghatékonyabb gyógynövényeként a normál kortizolszint fenntartásával támogatja hormonháztartásod egyensúlyát, és segíti pajzsmirigyed normál működését is. Ha te is úgy érzed, hogy a stressz folyamatos nyomás alatt tart, és a mellékvese kifáradás tünetei lehetetlenné teszik, hogy kiegyensúlyozott, fitt és boldog életet élhess, akkor próbáld ki a nagy hatóanyag-tartalmú, alkohol-és cukormentes Pranagarden KSM-66® Ashwagandha folyékony kivonatot.
A KSM-66, ami jelenleg a legmagasabb koncentrációjú, legnagyobb biológiailag hozzáférést nyújtó teljes spektrumú organikus gyökérből készült kivonat, segít sikeresen alkalmazkodni a mindennapok stresszes körülményekhez, hatóanyagai az egyedi gyártástechnológiának és a folyékony formulának köszönhetően pedig gyorsan és veszteség nélkül hasznosulnak.
Használata könnyű és praktikus – a mindössze napi 5 ml-nyi elixírt közvetlenül a szájba kell helyezni, vagy folyadékban elkeverni.
Kortyolj bele a stresszmentes hétköznapokba, és légy újra legjobbik, legboldogabb önmagad! Váljék egészségedre a KSM-66 Ashwagandha!