Mire jó a D-vitamin és milyen hatással van szervezetünkre
A D-vitamin-ról legtöbbünknek elsőként az éltető napsütés jut eszébe, ami nem véletlen. Ezért is hívják napfényvitaminnak. De ugyanígy gondolhatnánk két, a szervezet számára igen fontos ásványi anyagra, a kalciumra és a foszforra is. A zsírban oldódó D-vitamin orvosi nevéből (kalciferol) ugyanis kiderül, hogy jó barátságot ápol a kalciummal. A számos élelmiszerben természetes formában jelenlévő kalcium fontos alkotóeleme csontjainknak, immunrendszerünk normális működésének. Lássuk tehát, hogyan működik és milyen előnyökkel jár a D-vitamin bevitele.
A D-vitamin hatása a csontokra
A D-vitamin, mint az egyik legfontosabb vitaminunk felel a bevitt kalcium belekben való felszívódásáért, illetve a megfelelő kalcium- és foszfátkoncentráció fenntartásáért. Mint kalciumfelelős, komoly szerepet játszik a csontnövekedésben, illetve a csontok egészségében. A szervezetben többek között feladata még a gyulladások csökkentése, a sejtnövekedés elősegítése és az immunrendszeri normális működtetése is. A megfelelő D-vitamin szint gyermekeknél megelőzi a tachycardia (szívritmuszavar), felnőtteknél pedig a csontritkulás kialakulását. Kijelenthetjük tehát, hogy a D-vitamin valóban létfontosságú az egészséges szervezet számára.
A D-vitaminnak két fontos fajtáját ismerjük: a D2- és a D3-vitamint. Ez utóbbit a szakemberek fontosabbnak tartják a szervezet D-vitamin-szintjének emelésében.
A D3-vitamin jótékony hatása szervezetünkre
A D-vitamin számos fontos funkciót tölt be az emberi szervezetben. Ezek a következők:
- Segíti a kalcium felszívódását.
A D-vitamin közvetítő elemként hozzájárul a kalcium belekből való felszívódásához, erősítve ezzel a csontok és fogak egészségét.
- Támogatja az immunrendszert.
A D-vitamin segíti az immunrendszer modulálását, így csökkentheti a fertőzések, autoimmun betegségek kockázatát.
- Szabályozza a vér kalciumszintjét.
A D-vitamin segíti a kalcium koncentrációját a véráramban. Ez fontos az idegműködés, az izomösszehúzódások, illetve az általános sejtműködés szempontjából.
- Serkenti a sejtnövekedést
A D-vitamin részt vesz a sejtnövekedés, illetve differenciálódás szabályozásában, kutatások bizonyítják, hogy eredményes lehet bizonyos daganatos megbetegedések megelőzésére.
Milyen egészségügyi problémákkal járhat a D-vitamin hiánya?
Mivel a szervezet számára elegendő D-vitamint nem minden esetben tudunk bevinni – ez különösen az őszi, téli hónapokra lehet igaz -, könnyen felléphet annak hiánya. A tartós D-vitamin hiány sajnos számos egészségügyi problémához vezethet.
A D-vitamin hiánya a következők problémákhoz, betegségekhez vezethet:
- csontritkulás (osteoporózis)
- izomgyengeség - a járás és mozgás funkciók kárára
- az immunrendszer nem megfelelő működése, fertőzések nagyobb kockázata
- depresszió, hangulatingadozások
- szív- és érrendszeri betegségek
- cukorbetegség és autoimmun betegségek
Mi lehet D-vitamin forrás?
Ki kell jelentenünk, hogy elég kevés élelmiszer tartalmaz természetes módon D-vitamint. Ehhez még hozzájárul az a tény, hogy az élelmiszerekben bevitt mennyiség nem fedezi a szervezet teljes D-vitamin szükségletét.
Lássuk, melyek a legjobb D-vitamin források, azaz miben van sok D-vitamin?
- a zsíros halak húsa (például pisztráng, lazac, tonhal), illetve a halolajok.
- tojássárgája
- egyes gombafélék
- tejtermékek: tej, joghurt, sajt
- növényi tejek (ezek általában D-vitaminnal dúsítottak)
A D3-vitamin és a napozás
Szervezetünk D-vitamin-szükségletének – így bevitelének is – legalább egy részét a napsütésnek köszönhetjük. A UVB-sugárzás könnyen behatol a fedetlen bőrbe, és hála a biológiának, ott hasznosulva D3-vitaminná lesz. Az évszak, a napszak, a bőrtípusok természetesen mind befolyásolják a bevitel intenzitását, de a napsugárzás jótékony hatása mindenképpen érvényesül. A sötétebb bőrűek és az idősebbek kevésbé fogékonyak a napsugarakra, így nekik különösen oda kell figyelniük D-vitamin szintjükre. Fontos megjegyezni, hogy a jótékony UVB-sugarak, ha mégoly melengetőek is, nem hatolnak át például az ablaküvegen. Napi 15-20 perc szabadtéri napozásért azonban mindenkor hálás lesz szervezetünk.
Mennyi D-vitaminra van szükségünk naponta?
Szervezetünknek életkorunknak megfelelően - ha nem is nagyon eltérő mennyiségben - de más-más napi D-vitamin dózisra van szüksége. Érdekesség, hogy idősebb korban, 70 fölött csontjaink egészsége miatt szorulunk rá leginkább a kalciumpótló D-vitaminra.
Napi D-vitamin szükségletünk életkor szerint
0-12 éves korig 10 mg
1–13 évesig 15 mg
14–18 évesig 15 mg
19–50 évesig 15 mg
51–70 évesig 15 mg
70 év fölött 20 mg
Milyen más vitaminnal fokozható a D-vitamin hatása?
A D-vitamin kiváló kiegészítője lehet a szintén zsírban oldódó K2-vitamin, amely ugyanúgy részt vesz a szervezet kalcium szintjének szabályozásában. Egyes kutatások szerint megakadályozza az artériák meszesedését, így csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. A K-vitamin hiánya szerencsére ritka, de fellépése a csontok egészségének károsodását eredményezheti.
Mit tudhattunk meg a D-vitaminról?
A D-vitamin (különösen a D3) szervezetünkbe kerülve felel optimális kalcium-szintünkért, azaz csontjaink, fogaink egészségéért. Ezen felül fontos szerepet játszik a sejtnövekedésben és immunrendszerünk zavartalan működésében is. Ennek a létfontosságú, főként zsírosabb halakban, tejtermékekben fellelhető vitaminnak a bevitele nagyon fontos, ezek az élelmiszerek azonban mégsem fedezik napi D-vitamin szükségletünket. Az áldott napfény az UVB sugárzás kisebb dózisában is kiváló kiegészítője lehet szervezetünk D3-igényének. Erre különösen 70 év fölött volna nagy igény, ekkor ugyanis csontjainknak még több kalciumra van szükségük. A D-vitamin hiánya komoly egészségügyi problémához, valódi népbetegségekhez vezethet, ezért tüneteit érdemes komolyan venni, pótlására odafigyelni.
(A cikkben leírtak nem helyettesítik az orvosi vizsgálatokat, és nem írják felül az orvosi utasításokat.)