Ez a 3 gyógynövény enyhítheti a változókori tüneteidet
Változókor, klimax, menopauza. Szinte ugyan azt jelenti egy nő számára, a termékeny életszakaszának végét. Sokan már előre készülnek erre a jelentős hormonális változásra, mások egészen egyszerűen nem is akarnak gondolni rá, aztán egyszer csak, valahogy a változókori tünetek felismerésével jön a döbbenet. Klimaxolok. Többeknek nehézséget okoz a változókor elfogadása mert így már nem érzik magukat eléggé nőnek és kellően vonzónak.
Mint minden hormonális változásnak, a menopauzának is több szakasza van:
- Perimenopauza. Az az időszak, amikor már elindult bennünk a hormonális változás, de még van menszeszünk. A tüszőhormonunk termelése hullámzóvá válik, megszűnik az ovulációnk és a sárgatest hormon termelése. Az tüszőérlelő és a sárgatest érlelő hormonok szintje megemelkedik, ezért nem tudják már segíteni a petefészek működését. Ezeket a belső folyamatokat úgy érzékeljük, hogy a menzeszünk erősebbé válik, a ciklusunk pedig lerövidül az átlagos 28 napról 25-26 napra. Ezt az időszakot hívják az orvosok klimaktériumnak, magyarul változókornak.
- Menopauza. A perimenopauza időszaka egyenesen a menopauzába, azaz a vérzéshiányos életkorba vezet. Átmenetileg kiegyensúlyozatlan tüszőhormon túlsúly jöhet létre, majd kialakul a tüszőhormon hiány és a vérzés megszűnik.
- Posztmenopauza. A vérzés megszűnése utáni időszakot hívjuk így, körülbelül 55 éves korban következik be, bár ez az életkor egyénenként változik. Közrejátszik ebben az öröklött hajlam, az életmód, és a testsúly is.
A változókor tünetei
A változókor tünetei nagyon különbözőek lehetnek. A sors fintora hogy minden nő, máshogy éli meg ugyanazokat a tüneteket, amelyek akár jelentősen befolyásolhatják az életminőségüket. Például
- a hőhullámokat: hirtelen elkezd égni az arcod és a mellkasod, lever a víz. Akár éjjel, akár nappal, valójában bármikor. Borzalom.;
- az éjszakai izzadást: hihetetlen, de éjszakánként úgy le tudsz izzadni akár többször is, mintha lefutottad volna a maratont - háromszor;
- az alvászavarokat: nézzük a jó oldalát, ilyenkor olvashatsz, tanulhatsz, kreatívkodhatsz, vagy filmezhetsz, csak ugye úgy tartja a mondás, hogy “Aki éjjel legény, az nappal is legyen az.” - na ez az, amit valljunk be már 46 évesen is nehéz;
- az ingerlékenységet: ezt hagyjuk is, mert minden apróságon fel tudod húzni magad, és különben is már maga a szó is felidegesít;
- a bőr szárazabbá válását és feszességének csökkenését: nincs az a mennyiségű és minőségű kézkrém, amivel elmúlna a reszelős bőr a kezedről!;
- a hüvelyszárazságot, ezáltal kellemetlenebb szexuális együttlétet: nálad is a síkosító fogy a legjobban a kézkrém után. Ugye?;
- a szemszárazságot: te is inkább viselnél kontaktlencsét a szemüveg helyett - a szemüvegben amúgy is tanítónénisen nézel ki -, de a folyamatos égő érzés miatt így könnyebb cseppenteni;
- a koncentrációs képesség csökkenését: komolyan azt hitted, hogy csak a korod miatt van?! Hát nem.;
- a motiválatlanságot: ma sincs kedved semmihez, pedig végre kisütött a nap, elmehetnétek kirándulni, vagy csak sétálni, jól érezni magatokat. De ahhoz fel kellene kelni és felöltözni. De minek? Ördögi kör.
- a hangulat ingadozásokat: reggel még tele voltál energiával, vidáman értél be a munkahelyedre, de az első kávé után valahogy minden elromlott. Talán mert felhős az ég? Vagy mert már nem jutott zabtej a kávédba? Sosem tudod meg.;
- a depressziót: szinte kiszakad a mellkasod a helyéről, akkora szomorúság van benned. Legszívesebben sírnál, de inkább megkezdesz titokban egy újabb tábla csokit;
- az izom- és izületi fájdalmakat: reggelente már robotként kelsz fel az ágyból, és megbánod hogy a bebújós mokaszin helyett a fűzőset választottad;
- az inkontinenciát: most érted meg igazán, hogy miért árulnak tisztasági betétet.
Ha mindez nem lenne elég, a tüszőhormon hiányának legfontosabb késői következményei a csontritkulás valamint a szív- és érrendszeri betegségek kockázata is megnövekszik.
Szerencsére vannak olyan kezelési lehetőségek, amelyek segíthetnek enyhíteni a változókori tüneteket, beleértve az orvosi és természetes módszereket is. Az egyik leggyakrabban alkalmazott orvosi kezelés a hormonhelyettesítő terápia (HHT). Az ösztrogénpótlás több formában is alkalmazható, például tabletták, tapaszok, krémek vagy gél formájában. Azonban ezeknek a szereknek a használata nem mindenkinek ajánlott, és számos kockázattal járhat. Az ösztrogénpótlás hosszú távú alkalmazása növelheti a mellrák, a méhnyálkahártya-daganat és a szívbetegségek kockázatát. Emiatt fontos, hogy a hormonhelyettesítő terápiát csak orvosi felügyelet mellett alkalmazd, és megfelelően mérlegeld a használatának kockázatait és előnyeit.
A 3 leghatékonyabb gyógynövény a változókori tünetek ellen
Számos változókori tünet kezelésére kimagaslóan hatásos ayurvédikus gyógynövény az Ashwagandha, a Shatavari és a Guggul, amelyeket már hosszú évszázadok óta használnak Indiában.
Ashwaganda
Az Ashwagandha gyökér egy adaptogén gyógynövény, amely
- segít az egész testnek alkalmazkodni a stresszhelyzetekhez, és a hormonális változásokhoz,
- hatékony lehet a hőhullámok, az ingerlékenység, a hangulatingadozások-, vagy a PMS tüneteinek enyhítésében,
- segít a vércukor- és koleszterinszint szinten tartásában,
- természetes immunerősítő, gyulladáscsökkentő, idegerősítő és stresszoldó hatásainak köszönhetően enyhíti az alvászavarokat, szorongást,
- fokozza az izomzat növekedését, enyhíti az izületi- és reumatikus gyulladásokat, és segít az immunitás növelésében.
Ide kattintva elolvashatod az Ashwagandha hatásairól írt részletes cikkünket is.
Shatavari
A Shatavari szintén egy adaptogén gyógynövény, melynek kivonat
- enyhítheti az alvászavarokat,
- csökkentheti a hőhullámok és az éjszakai izzadások gyakoriságát és súlyosságát,
- kordában tarthatja a stresszt és szorongást.
Guggul
A Guggul egy természetes antioxidáns, amely
- erős tisztító hatásával segítheti eltávolítani a felhalmozódott méreganyagokat, így segítve a sejtek megújulását,
- jótékonyan szabályozhatja az ösztrogén és a progeszteron szintjét,
- képes lehet megőrizni a csontok egészségét és csökkentheti a csontritkulás kockázatát.
- csökkentheti az ízületi fájdalmakat valamint a triglicerid- és koleszterinszinted,
- javíthatja a bőröd állagát.
Változókori életmód tanácsok
Az ayurveda szerint az egészség elérése és fenntartása érdekében az életmódodon kell változtatni, és ezt a változtatást élethosszig fenn is kell tartani.
- Táplálkozás: Ismerkedj meg a teljes értékű növényi étrenddel, amely sok zöldséget, gyümölcsöt és gabonaféléket tartalmaz. A tejtermékek és az állati fehérjék csökkentése mindenképpen ajánlott!
- Testmozgás: Sosincs késő elkezdeni mozogni. Fontos a jó izomtónus fenntartása és a csontsűrűség növelése, ami csökkenti az osteoporosis kockázatát.
- Relaxáció: A stressz a betegségek egyik fő okozója. A relaxáció és a meditáció segíthet a stressz csökkentésében, a test és a szellem egyensúlyának fenntartásában.
- Alvás: Alvás előtt egy nyugtató tea, néhány csepp levendulaolaj a párologtatóba és egy kis relaxáció segíthetnek könnyebben elaludni.
- Ayurvédikus masszázs: Egy kellemes gyógynövényes-olajos masszázs segít ellazulni, a napi stressztől megszabadulni.
Ezek az életmódbeli változtatások nagyban hozzájárulhatnak az általános egészségi állapotod javulásához, és enyhíthetik a változókori tüneteidet, így érdemes beépíteni őket a mindennapjaidba.
Összefoglalás
A változókor egy olyan természetes életszakasz az életedben, amely sok kellemetlen tünettel járhat, de mindenki máshogy érzékelhet és hatással lehet az életminőségedre. Három szakasza van: a perimenopauza, a menopauza és a posztmenopauza.
A menopauza fő oka az ösztrogénhiány. Sok nő számára a hormonpótló terápia az egyetlen megoldás. Azonban ez mellékhatásokkal járhat, és nem minden nőnek ajánlott. A természetes hormonpótlás változókorban azonban sokkal jobb alternatívát nyújthat.
Az ayurvédikus gyógynövények viszont az ösztrogénhiány okozta tünetek enyhítésére és a női egészség támogatására hatékonyan használhatók. Az Ashwagandha, a Shatavari és a Guggul olyan gyógynövények, amelyek segíthetnek a hőhullámok, az alvászavarok és más változókori tünetek enyhítésében.
Ezen felül az élethosszig tartó életmódváltás - vagyis az egészséges étkezés, a stressz csökkentése, a testmozgás és a pihenés - is kedvezően hat a szervezetre, enyhítheti a panaszaidat, és segíthet megőrizni az egészségedet.
Mielőtt bármilyen hormonterápiába is kezdenél, mindenképpen vizsgáltasd ki magad és kérd ki az orvosod véleményét a hormonterápia előnyeiről és a kockázatairól - különösen akkor, ha rendszeresen gyógyszereket vagy gyógyhatású készítményeket szedsz. Az ayurvédikus gyógynövények nem helyettesítik a hagyományos orvosi kezeléseket, hanem kiegészíthetik azokat.
Elakadtál a gyógynövények világában? Fordulj hozzánk bizalommal! Élj a gyógynövények erejével - térj vissza a természethez!