Ayurvédával a pajzsmirigy betegségek ellen
A pajzsmirigy központi és létfontosságú feladatot lát el szervezetünk számos funkciójában, de fő feladata a teljes anyagcsere szabályozása. Ebben központi szerepet játszik az általa termelt tiroxin nevű hormon.
A pillangó alakú pajzsmirigy a nyak elülső részén, a gége alatt található, és bár vannak olyan kézzel is kitapintható jelek, amelyek pajzsmirigy betegségre engednek következtetni, a legtöbb pajzsmirigyprobléma gyakran rejtve marad. Ennek egyértelmű oka abban keresendő, hogy a pajzsmirigy betegség tünetei rendkívül sokszínűek, és mások túlműködés, illetve alulműködés esetén is.
Pajzsmirigy betegség tünetei
Ahogyan a bevezetőben említettük, számos tünet utalhat arra, hogy valamilyen pajzsmirigy betegségünk van, ez a szerv alul- és túl is működhet.
Mit jelent a pajzsmirigy-túlműködés?
A pajzsmirigy-túlműködés (hyperthyreosis) során a pajzsmirigy túl sok hormont választ ki, aminek hatására az alapanyagcsere és a szervi funkciók megnövekednek.
Mit okoz a pajzsmirigy-túlműködés?
A pajzsmirigy-túlműködés tünetei a következők:
- a nyugtalanság, idegesség,
- szívdobogás,
- alvászavarok,
- koncentrációs nehézségek,
- izomgyengeség,
- izzadás, a bőr kipirosodása,
- a látszólagos ok nélküli fogyás és
- az emésztési zavarok.
Mit jelent a pajzsmirigy-alulműködés?
Ha túl kevés pajzsmirigyhormon termelődik (hypothyreosis = pajzsmirigy-alulműködés), az egész anyagcsere lelassul, ami általában a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva) is együtt jár.
Mit okoz a pajzsmirigy-alulműködés?
A pajzsmirigy-alulműködés tünetei közé tartozhat:
- a gyors súlygyarapodás,
- a fokozott hidegérzékenység,
- a hajhullás,
- a fáradékonyság és
- a depresszív hangulat.
Mi az a Hashimoto betegség?
A Hashimoto-thyreoiditis a pajzsmirigy autoimmun betegsége, amely pajzsmirigy-gyulladáshoz vezet, és mivel krónikus esetben a pajzsmirigyszövetet a szervezet saját antitestei elpusztítják, hosszútávon hormonhiány lép fel.
A pajzsmirigy betegségség tünetei ayurvédikus szempontok szerint nézve
Az ősi ayurvédikus szövegek a pajzsmirigy működési zavarok okaként említik
- a rossz időben történő étkezést,
- a zsíros és/vagy keserű ételek fogyasztását és
- a só helytelen használatát.
Ennek következtében az ayurvéda is a pajzsmirigybetegség tüneteiként sorolja fel a súlyproblémákat (elhízás, kóros soványság), az étvágytalanságot vagy épp sóvárgást, a fáradtságot, a libidóvesztést, de a légszomjat, a túlzott szőrnövekedést a nem kívánt helyeken, a haj korai őszülését, a hajhullást és a csontsűrűség csökkenését is.
Milyen okai vannak a pajzsmirigyproblémáknak ayurvédikus szempontból?
Ayurvédikus szemszögből nézve a három Dosha egyensúlyhiánya tehető felelőssé a pajzsmirigygondokért. Ha túl sok a Vata vagy a Pitta, az érintettek pajzsmirigy-túlműködéstől szenvednek, míg a túl sok Kapha pajzsmirigy-alulműködést okoz.
A pajzsmirigy-túlműködés és a pajzsmirigy-alulműködés ayurvédikus kezelése ezért a bioenergiák szabályozására irányul a tünetek és a betegség mögöttes okának vagy patológiájának megszűntetése érdekében. Az Ayurvéda a pajzsmirigyzavarokat elsősorban anyagcserezavarnak tekinti. Ha a pajzsmirigy megnagyobbodott, az ayurvédikus kezelések az Agni, a tűz elem erősítésére összpontosítanak, amely alapvető hatással van az anyagcserére.
A bevezetőben említett tiroxin hormon alapvető funkcióját úgy értelmezi, mint egy „szikra” formájában működő katalizátort az oxidatív anyagcsere fenntartásához. A sejtek stimulációjának intenzitását tehát a tiroxin határozza meg. Az ayurvéda szerint az Agni funkciója hasonló, ezért a tűz elemet minden beteg esetében a saját konstitúciójának megfelelően igyekszik korrigálni. Mit jelent ez? Hogy a doshákat egyensúlyba kell hozni. A kérdés már csak az, hogy hogyan lehet ezt megtenni minden pajzsmirigy betegség esetén.
Hogyan állítsuk helyre a hormonháztartás egyensúlyát?
A mesterségesen előállított T4 pajzsmirigyhormon, amelyet az endokrinológusok a betegeknek felírnak, enyhítheti a pajzsmirigy-alulműködés tüneteit, mivel élethosszig tartó tablettás terápia keretében pótolja a hiányzó endogén hormont.
Az alternatív gyógymódok, mint például az ayurvéda, ugyanakkor gyorsan enyhítheti a tüneteket. Mivel az ayurveda holisztikusan összpontosít a pajzsmirigyproblémákra, nem hagyja figyelmen kívül a mentális egészséget sem. A mentális egyensúlyunk ugyanis közvetlen hatással van az idegrendszerre és az endokrin rendszerre, ezért érdemes megvizsgálni a pajzsmirigy betegség lelki okait is. Ne feledjük, ha mentálisan rosszul vagyunk, a hormonjaink és a pajzsmirigyünk is automatikusan kiegyensúlyozatlanná válhat.
A pajzsmirigy betegség lelki okai és kezelése
Az olyan ayurvédikus gyógynövény-készítmények, mint például az Ashwagandha, nagyon hasznos pajzsmirigyműködés-segítő, de a jógával való kombinációja is csodálatos lendületet adhat az anyagcserének: enyhülést hozhat pajzsmirigy-túlműködés vagy pajzsmirigy alulműködés esetén is. (Tipp: Az ashwagandhát Vata-Kapha teaként fogyaszthatod este citromfűvel kombinálva, hogy helyreállítsd a Dosha egyensúlyodat.)
Tudnunk kell, hogy az állandó stressz is felboríthatja a hormonok egyensúlyát. A meditáció és a légzőgyakorlatok segítenek csökkenteni a stressz-szintet és megtalálni a belső békénket. (A meditációnak a hormonközpontra, a hipotalamuszra gyakorolt pozitív hatásait több tanulmány is bizonyította.)
Emellett a kiegyensúlyozott életvezetés és étrend szintén kulcsfontosságú az egészséges pajzsmirigy számára. Ahhoz, hogy a pajzsmirigyünk hosszú távon egészséges maradjon, elengedhetetlen, hogy változtassunk a rossz életmódunkon, és bevezessünk napi rutinokat. Érdemes elkerülni a koffeintartalmú és alkoholos italokat, és naponta legalább 6-8 órát aludni.
Gondoskodjunk arról is, hogy minden nap sokféle zöldséget, gyümölcsöt és diófélét fogyasszunk, elegendő cink- és szelénellátást biztosítsunk, amelyek szintén fontosak az egészséges pajzsmirigyműködéshez.
Ha elakadnál, vagy kérdéseid vannak, mi mindig a rendelkezésedre állunk. Kérd ingyenes tanácsadásunkat és sorra vesszük a neked legjobb megoldási lehetőségeket.
További hasonló segítő tartalmakat ITT találsz, és kövess bennünket a Facebook-, illetve az Instagram-oldalunkon, hogy mindig értesülj friss híreinkről.