Hogyan segíthet a PCOS-diéta a tünetek enyhítésében?
A PCOS mára a közbeszédben is ismert fogalom: körülbelül a nők tizedét érinti, mivel azonban sokszor nehezen diagnosztizálható betegségről van szó, hiszen komplex tünetegyüttessel jár, előfordul, hogy csupán a sikertelen teherbeesés miatt derül rá fény.
A PCOS kapcsán rendkívül lényeges az ideális testsúly, mivel hormonális problémáról beszélünk. A fogyás mégis nehezített feladat, hiszen a PCOS egyfajta szénhidrát- és anyagcserezavarban mutatkozik meg. Hogyan jelentkezik ez a betegség, milyen módokon kezelhetjük, és melyek a PCOS diéta legfőbb lépései? Írásunkban ezt a témát járjuk körbe!
Milyen tényezők befolyásolhatják a PCOS kialakulását?
Sokszor hallhatunk a policisztás ovárium szindrómáról, a diagnosztizált betegeken kívül azonban valójában kevesen tudják, mit is jelent valójában. A PCOS egy egész testet érintő hormonzavar, amelynek során túl sok androgén, azaz férfi hormon termelődik a testben. A megtermékenyülésre és a női ciklusra is negatívan hat a PCOS (policisztás ovárium szindróma), hiszen az érett petékből, kilökődés helyett ciszták képződnek. Ez amellett, hogy fájdalommal jár, felborítja a női test természetes működését.
Tünetek és a kialakulás okai
A PCOS sok esetben akkor derül ki, amikor a gyermekre vágyó pár számára hosszú időn át nem sikerül a teherbeesés, ezért orvoshoz fordulnak. Mivel a PCOS elsősorban hormonális probléma, éppen azokra a tünetekre érdemes figyelemmel lenni, amelyek a hormonális működéssel állnak összefüggésbe, illetve függetlenek a ciklus aktuális szakaszától. Maga a menstruációs ciklus rendszertelensége is fontos tünet lehet, ezért, ha több hónapon át tapasztaljuk, mindenképp forduljunk szakemberhez.
Ezenkívül a legjellemzőbb tünetek a túlsúly, nehéz fogyással párosítva, az erős hajhullás, a fokozott szőrnövekedés a mellkason, illetve az arcon, a rendszeres hangulatingadozás, fokozott vágy az édességfogyasztásra, anyagcserezavarok, pattanásos bőr, valamint a sikertelen teherbeesés.
A PCOS-t kiváltó okok a következők lehetnek:
- rendszeres, nagyfokú stressz
- inzulintöbblet
- gyulladásos állapotok a testben
- a legújabb kutatások szerint, ha a várandós nő PCOS problémával küzd, a magzat is nagyobb eséllyel lesz hajlamos a betegségre
Hogyan lehet kezelni a PCOS-t?
Többféle kezelési mód lehetséges, az alapvető lépések azonban az életmódváltáshoz köthetőek, csak ezután következik a gyógyszeres vagy hormonális segítségnyújtás. Nézzük, mit érdemes mindenképp megtennünk, ha a PCOS problémájával küzdünk.
- Testsúly optimalizálása: az ideális testsúly mellett, amelyet a szakemberek segítenek meghatározni, a testösszetétel is lényeges. Tehát, milyen mértékű a testzsír, vagy mely értékeken mozog a vércukorszint.
- Rendszeres kis mennyiségű étkezések: talán közhelynek tűnik, de annál igazabb a mondás, hogy „sokszor, keveset”. A leggyakrabban a napi 5-szöri étkezésről hallunk, de PCOS esetén akár 6-8 könnyed étkezés is beiktatható. Ha nem egyértelmű, mit mikor ehetünk, mindenképp érdemes szakemberrel egyeztetni, és akár egy konkrét étrendet kérni, hogy beletanuljunk a megfelelő életmódba.
- Rendszeres testmozgás: a rendszeresség minimum heti 3-4 alkalmat jelent, amikor nem kell megerőltető mozgást végezni. Elég lehet egy hosszú séta, egy laza kocogás, biciklizés vagy görkorcsolya a környéken. A lényeg, hogy mind túlsúly, mind ideális testsúly esetén szükséges beiktatni a napirendbe a mozgást.
- Nyomelemek, vitaminok, étrend-kiegészítők: a PCOS kapcsán az egyik leghatékonyabb nyomelem a króm, amely támogatja a szénhidrátok megfelelő felszívódását, valamint az inzulin szabályozását a szervezetben. Érdemes étrend-kiegészítőként is fogyasztani, hiszen nehéz a megfelelő mennyiséget bevinni belőle. A vitaminok és nyomelemek kapcsán mindenképp fontos az A, B, C, D-vitamin fogyasztása, valamint a vas, a cink és a szelén pótlása.
- Gyógynövények: tünetenyhítés és gyógyítás szempontjából is tanácsos a különböző gyógynövények alkalmazása. A lenmag támogatja az androgénszint csökkentését, a fahéj az inzulinrezisztencia kordában tartását. A málnalevél, a rozmaring, illetve a barátcserje teaként fogyasztva, míg a macagyökér kapszula vagy por formájában hat jótékonyan a hormonrendszer működésére.
- Megfelelő életvitel kialakítása: rendkívül fontos a megfelelő mennyiségű alvás, hiszen a kialvatlanság emeli a kortizolszintet. Ugyanez növekedik stressz esetén, a pszichés és idegrendszeri állapot pedig nagyban befolyásolja hormonháztartásunk működését.
- Gyógyszeres kezelés: amennyiben az életmódváltás mellett gyógyszerekre is szükség van, a szakorvos mindenképpen jelezni fogja. Utóbbiak általában a hormonok szabályozásában vesznek részt, ezzel segítve nemcsak a tünetek enyhítését, hanem az alapprobléma helyreállítását is.
Ezért hatásos a PCOS-diéta
Ahogy arról fentebb szó esett, a PCOS nagyon összetett probléma, és több szempontból is lehet a túlsúly okozója. Egyrészt a magas inzulinszint és a cukorbetegséghez hasonló állapotok előidézése miatt: az inzulinnak ugyanis fontos szerep jut a zsír raktározásában és a glükóz szállításában.
Másrészt az alap probléma, azaz az androgén túltermelődés miatt, amely az egész hormonháztartást felborítja. A tünetekkel ráadásul együtt jár a stressz-szint emelkedése, amely szintén megnehezíti a fogyást, vagy az ideális testsúly megtartását a szervezet számára.
A túlsúly veszélye még, hogy lassítja és nehezíti a mozgást, gátolja a motivációt a rendszeres sportra, amely elengedhetetlen a hormonháztartás szabályozásához. A magas zsírszázalék emellett ösztrogénraktározáshoz vezethet, ami megakadályozza a teherbeesést. A PCOS-es problémák mérséklésére nem alkalmas a koplalás által elért hirtelen és rövid távú súlyvesztés. Mindenképpen szakszerű diéta szükséges, valamint teljes életmódváltás, amely hosszú távú eredményekhez vezet.
Hogyan segít a PCOS diéta a megfelelő testsúly elérésében?
Többféle PCOS-diéta létezik, azonban bármelyik mellett is döntünk, fontos, hogy az alacsony glikémiás indexű ételek fogyasztása álljon a fókuszban. A vörös húsokat, a feldolgozott húskészítményeket mindenképpen kerülni kell, valamint a szilárd zsírokat is szükségszerű mellőzni, mint a margarint vagy a szalonnát. A fehér lisztet teljes kiőrlésűvel váltsuk fel, illetve igyekezzünk természetes eredetű édesítőszereket keresni a fehér cukor helyettesítésére. Utóbbi azért is lényeges, mert a PCOS-fogyás másik fontos alapköve, hogy az inzulinszintet csökkentsük.
Nézzük, mely diéták jöhetnek szóba, ha PCOS betegséggel küzdünk.
IR diéta
Az IR diéta alapja a finomított alapanyagok mellőzése, tehát tiltó listára kerül a már említett fehér liszt és fehér cukor, a rizs, illetve a keményítő, valamint a kukoricaalapú élelmiszerek is. Általában napi 160 gramm szénhidrátot javasolnak bevinni a szervezetbe a szakemberek IR-esként, így lehet ugyanis megelőzni az emelkedett inzulinszint, valamint a magas inzulinbevitel mellett produkálható inzulincsúcsokat. A mérés kezdetben kihívásnak tűnhet, de ha egy-két hétig mérjük az adagokat, könnyen bele lehet tanulni, miből melyik az ideális mennyiség.
Mediterrán diéta
A mediterrán diéta alapja, hogy olyan összetevőket visz be a testbe, amelyek támogatják az inzulin minél könnyebb lebontását. Ezért lehet fontos az egészséges zsírok használata, amelyeket az olajos magvakkal, avokádóval, lenmaggal, lazaccal, olívabogyóval vihetünk be a szervezetbe. A kalóriaértéket érdemes figyelni, hiszen a dió és mandulafélékből például napi egy-két szem is elegendő lehet.
A halolajak továbbá az androgének mennyiségét is mérsékelhetik. A tengergyümölcsei, valamint a zöldségek és gyümölcsök is szerepet kaphatnak a diétában: utóbbiak a rostbevitel miatt lényegesek, azonban vigyázni kell velük PCOS esetén. Javasolt a bogyós gyümölcsöket választani, amelyek kisebb cukortartalommal bírnak.
Ketogén diéta
A tézis lényege, hogy a szervezet nem a szénhidrátokból, sokkal inkább a zsírokból igyekszik energiát nyerni. Éppen emiatt a ketogén diéta még az IR-diétához mérten is alacsony szénhidrátmennyiséggel dolgozik: mindössze napi 50 grammban határozza meg a bevihető mennyiséget. A ketogén diéta fokozott óvatosságot igényel, hiszen a ciklus megfelelő működését is befolyásolhatja. Mivel a máj a zsírsavakat ketotestekké alakítja, azok a vízben oldódóak és a véráramban szállíthatóak lesznek. A testünk ketogén diéta esetén ezekből a ketotestekből nyeri az energiát, miközben úgynevezett zsírégető üzemmódba kapcsol.
DASH diéta
A DASH (Dietary Approches to Stop Hypertension), azaz a magas vérnyomás elleni diétát a szív diétájának is nevezik. Alapja a só mennyiségének csökkentése, amely pozitívan hat a koleszterinszintre. Emellett a DASH-diéta támogatja a hüvelyesek, a sötétvörös színű gyümölcsök fogyasztását, valamint előtérbe helyezi az alacsony zsírtartalmú tejtermékeket, a zöldségeket, illetve gyümölcsöket. A diéta napi 6-8 alkalmas étkezést ír elő, körülbelül összesen 2000 kalória elfogyasztásával. A tányérra főként zöldségeket kell helyezni, illetve egy félbögre rizst, teljes kiőrlésű tésztát, vagy egy szelet teljes kiőrlésű kenyeret. Továbbá ez a diéta tanácsolja az étrendbe emelni a káliumtartalmú ételeket, mint a batátát, a banánt, vagy a krumplit.
OvaHerbal gyógynövény kapszulával a PCOS tüneteinek enyhítéséért
A fentiekből kiderült, egy rendkívül összetett kórképről van szó, éppen emiatt a PCOS kezelésében és gyógyításában sokrétű figyelemre van szükség. Az életmódváltás, a táplálkozás az egyik legfőbb alapkövei a javulásnak és a tünetek csökkentésének. A vitaminok és nyomelemek mellett pedig igazán nagy segítséget jelenthetnek a gyógynövények, amelyeket nem szükséges egyesével beszerezni: akár a leghatékonyabb módon, kapszulaként is bevihetjük a szervezetünkbe.
Az OvaHerbal gyógynövény kapszula nemcsak a tünetek enyhítését támogatja, de az ideális testsúly elérésében is segít. Az A B, D és C-vitamin különböző típusai mellett ugyanis inozitolokat is tartalmaz, amelyek hiánya szerepet játszik a pajzsmirigy nem megfelelő működésében, az inzulinszint emelkedésében, valamint a hormonproblémák megjelenésében is. A Mio-inozitol az egészséges peték érését, míg a D-Chiro-inosztitol az inzulin megfelelő termelődését támogatja. Jótékony hatásukat klinikai vizsgálatok alapján bizonyították: kézzelfoghatóan javultak az endokrin és ovulációs paraméterek a két hatóanyag használói körében. Az MI és a DCI hiányának egyidejű korrekciója MDI-terápia alkalmazásával segíthet a PCOS betegeknek a menstruációs, ovulációs és a bőr androgén túltermelődés okozta jellemzőinek enyhítésében.
A kapszula az említett összetevők és vitaminok mellett többek között a PCOS-diéta során rendkívül fontos krómot, valamint az inzulin szabályozásában szintén szerepet vállaló L-Fermentumot, illetve a bélflórára jótékony hatású L-reuterit is tartalmaz. Emellett probiotikumokkal támogatja az emésztést, és az úgynevezett inulintartalom segítségével szabályozza a női nemi hormonok szintjét a PCOS-betegnél.