Perimenopauza: Hogyan készülj fel a változásokra?
A perimenopauza az az átmeneti időszak a nők életében, amely rengeteg új testi és lelki változással jár, és egészen a menopauza bekövetkeztéig eltart. Ha mostanában észrevetted, hogy a menstruációs ciklusod megváltozott, hőhullámokat tapasztalsz, vagy a hangulatod ingadozóbb lett, akkor valószínűleg beléptél a perimenopauza szakaszába. Bár ez az időszak tele van kihívásokkal, sok természetes megoldás és praktikus életmódbeli változtatás létezik, amely segíthet neked is a tünetek enyhítésében.
Mi is pontosan a perimenopauza?
A „peri” jelentése „körül”, így szó szerinti fordításban azt mondhatjuk, „a menopauza körüli” időszakról van szó. Fontos megérteni, hogy a menopauza maga akkor következik be, amikor a menstruáció egy teljes évig elmarad, míg a perimenopauza ennek az előkészítő szakasza, amely akár néhány hónaptól 11 évig is eltarthat. A perimenopauza tehát a menopauza előtti időszak, amely során a női hormonok, elsősorban az ösztrogén és a progeszteron szintje elkezd csökkenni.
A perimenopauza azonban nemcsak a testben, hanem az érzelmi és mentális világban is jelentős változásokat hoz magával. A hormonális ingadozások sok nő számára új érzéseket és kihívásokat jelentenek, mint amilyen a hőhullámok, az alvási nehézségek vagy az indokolatlannak tűnő szorongás megjelenése is. Leggyakrabban azonban akkor vesszük észre, hogy valami megváltozott, amikor a menstruációs ciklusunk szabálytalanabbá válik, hosszabb vagy rövidebb lesz, és egyre kevésbé tudjuk pontosan kiszámítani a következő menstruációnk kezdetét.
Mikor kezdődik a perimenopauza, és meddig tart?
A perimenopauza időszaka egyénenként eltérő, de nagy általánosságban elmondható, hogy a 40-es éveink közepén köszönt be. Mint említettük, ennek első jelei közé tartozik a menstruációs ciklus hosszának és rendszerességének megváltozása. A perimenopauza akkor ér véget, amikor elérjük a menopauzát, vagyis amikor a menstruációnk már 12 hónapja elmarad. A nők többségénél ez körülbelül 51-55 éves korra tehető. Nem szabad azonban ezeket a számokat kőbe vésett szentírásnak tekinteni, gyakori, hogy valaki már 40 évesen is a menopauza állapotában van, míg mások csak 60 éves kor körül tapasztalják a menstruációjuk végleges elmaradását.
Milyen tünetekkel járhat a perimenopauza?
A perimenopauza tünetei nagyon változatosak, ezért nem mondhatjuk, hogy az esetedben is minden tünet megjelenik. Ráadásul a tünetek erőssége is változó: vannak, aki csak enyhe tüneteket vesznek észre magukon, míg mások számára ez az időszak életük egyik legnehezebb kihívása. Mire számíthatsz?
- Hőhullámokra és éjszakai izzadásra
- Alvási problémákra (gyakori felébredésre, nyugtalan éjszakákra, fáradtságra)
- Hangulatingadozásokra (ingerlékenység, szorongás vagy akár depresszió)
- Rendszertelenebbé váló menstruációs ciklusokra, hol erősebb, hol gyengébb vérzésekkel
- Hüvelyszárazságra az ösztrogénszint csökkenése miatt
- Vizeletürítési problémákra (gyakoribb vizelési inger vagy akár húgyúti fertőzések)
- Kognitív változásokra, azaz koncentrációs nehézségekre, feledékenységre vagy zavarodottságra.
Tudjuk, hogy ez nem hangzik jól, és maguk a tünetek is kifejezetten frusztrálók lehetnek, de újfent hangsúlyozzuk: minden nő másképp tapasztalja meg ezt az időszakot. Ami viszont biztos, hogy minden furcsa érzésed normális ebben az időszakban.
Hogyan készülj fel a perimenopauza kihívásaira?
Az orvostudomány fejlődésének és a keleti gyógymódok térnyerésének köszönhetően szerencsére ma már számos természetes és életmódbeli megoldás segíthet a folyamat megkönnyítésében. Érdemes nyitottnak lenned, és kihasználnod a természet erejét is.
Az olyan gyógynövények például, mint az Ashwagandha és a Shatavari, hatékonyan támogatják a hormonális egyensúlyt, csökkentik a stresszt és javítják az általános közérzetet. Az Ashwagandha egy adaptogén gyógynövény, amely segít kiegyensúlyozni a hormonokat, és jobb alvást is biztosít. A Shatavari pedig nagyszerűen támogatja ezt a folyamatot azáltal, hogy a női hormonrendszer működésére fókuszálva közrejátszik a menstruációs ciklus szabályozásában és a menopauza tüneteinek enyhítésében. Ez az Anyatermészet adta gyógynövény komplex a Shatavari, Maca, Guggul és KSM-66 Ashwagandha erejét egyesíti.
Mit érdemes még bevetned a tünetek enyhítésére?
Próbáld ki az Ösztrogéndominanciacsomagunkat is, amely olyan melléktünetekre is jó hatással van, mint a mellfeszülés, éjszakai izzadás, állandó stressz, felerősödött PMS tünetek, ételek utáni sóvárgás.
Természetesen önmagában ezek nem lehetnek elegendők, hiszen a szervezetet támogatását komplexen kell nézned. Éppen ezért fontos egy egészségesebb életmód kialakítása, amelynek szerves része a rendszeres mozgás is, hiszen ez segít enyhíteni a hőhullámokat, javítja az alvás minőségét és pozitív hatással van a hangulatunkra is. Nem kell minden nap az edzőteremben izzadnod, egy intenzív sétát vagy könnyű jógagyakorlatot iktass be az életedbe. Ne feledd, minden mozgás jót tesz a testnek és a léleknek.
A stressz kezeléséről se feledkezz el, hiszen a perimenopauza idején a hormonális ingadozások fokozhatják a szorongást és a feszültséget. A meditáció, a légzőgyakorlatok vagy a relaxációs technikák mind segíthetnek csökkenteni a stresszt és javítani a közérzetedet.
Ügyelj arra is, hogy étrended gazdag legyen kalciumban és D-vitaminban, hiszen ezek hozzájárulnak a csontok erősségének megőrzéséhez. Emellett érdemes olyan ételeket fogyasztani, amelyek természetes fitoösztrogéneket tartalmaznak, amilyen a szója, a lenmag vagy a teljes kiőrlésű gabonák. Ezek segíthetnek enyhíteni a hormonális ingadozásokat. Hogy mire ügyelj még az étkezésedben a változókor idején, arról majd egy külön cikkben részletesen is fogunk írni.
Mikor érdemes orvoshoz fordulnod?
Bár a perimenopauza természetes folyamat, ha a tünetek komolyan befolyásolják az életedet, érdemes orvoshoz fordulnod. Ő különböző kezelési lehetőségeket, hormonterápiát vagy további természetes kiegészítőket javasolhat a tüneteid enyhítésére. Hogy valóban tudjon neked segíteni, kövesd nyomon tested és mentális egészséged változásait. Jegyezd fel a menstruációs ciklusaidat, a tüneteidet és az érzéseidet is. Ez nemcsak neked hasznos, hanem fontos információ az orvosod számára is.
További segítségért nézz körül a Pranagarden weboldalán, ahol számos megoldást kínálunk a perimenopauza és a változókor tüneteinek enyhítésére és kezelésére, sőt más problémákra is. Díjmentes tanácsadásuk alkalmával szakértőink is segítenek neked egy olyan életmód kialakításában, amely hosszú távon támogatja a hormonális egyensúlyt és az általános jólétet. Élj az ingyenes lehetőséggel.
További hasonló segítő tartalmakat tehát ITT találsz, és kövess bennünket a Facebook-, illetve az Instagram-oldalunkon, hogy mindig értesülj friss híreinkről.