A reflux kezelése otthon és természetes módszerekkel
A reflux a gyomorsav – és néha az epesav – visszaáramlását jelenti a nyelőcsőbe, amelyet a gyomor záróizma különböző okok miatt nem képes visszatartani. A sav a szinte védtelen sejteket éri, és különböző tüneteket okozhat.
Hogyan ismerhető fel a reflux? Hogyan kezelhetők a tünetek? Érdemes-e a reflux kezelése kapcsán természetes gyógymódokat alkalmazni és mikor érdemes orvoshoz fordulni? Ismerd meg a lehetőségeidet.
Hogyan jelentkezik a reflux?
Regurgitációnak nevezzük azt, amikor a gyomorból a gyomornyálkahártya a szájüregbe áramlik vissza. Ezt általában a nyelőcső és a gyomor közötti záróizom okozza, amely normális esetben gondoskodik arról, hogy ez ne történjen meg. A gyomornedv agresszív összetevői irritálhatják a nyelőcsövet, és bizony nagyon kellemetlen, sokszor fájó tünetekkel járnak.
Melyek a tünetek?
A reflux fő tünetei közé tartozik:
- gyomorégés
- nyomás- vagy hőérzet
- savas gyomortartalom visszahatása
- mellcsont mögötti fájdalom
A gyomorégés az egyik leggyakoribb reflux tünet. Egyesek valóban égő érzésként élik meg ezt a nyelőcső mentén, míg mások nyomás- vagy hőérzetet éreznek, amely a felső hasüregtől a mellcsonton át a torokig terjed. Az biztos, hogy a savas gyomortartalom visszahat, különösen étkezés után.
Ennek oka, hogy a gyomor evés közben nemcsak ételt, hanem levegőt is „felszív”; megnyúlik, és a záróizom rövid időre ellazul, így a gyomornak lehetősége van arra, hogy böfögéssel megszabaduljon a felesleges levegőtől. A reflux tünetei azonban nem feltétlenül az ételfelvétel következtében jelentkeznek csak, hanem sokszor spontán módon, napközben és éjszaka is. Ezért sem olyan egyszerű a reflux kezelése.
Milyen további tünetekkel járhat még a reflux?
A gyomorégés, a savas reflux és a mellcsont mögötti fájdalom fő tünetei mellett számos más tünet is jelentkezhet. Ismerünk epés refluxot, de stressz okozta refluxot is. Az alábbi tünetek tehát nem kapcsolódnak közvetlenül a gyomorhoz vagy a nyelőcsőhöz, de fontos odafigyelni rájuk, mert ilyen jellegű gondokra utalhatnak:
- gyakori torokköszörülés
- köhögés
- hangzavarok, mint például rekedtség
- gombóc érzése a torokban
- nyelési nehézségek
- asztma és egyéb légzési problémák
Téged érint ez a betegség?
Szinte mindenki tapasztal refluxot élete egy bizonyos pontján. A zsíros ételekkel való ünneplés után előfordulhat, hogy a gyomortartalom visszaáramlik a nyelőcsőbe, még az egyébként egészséges embereknél is.
A reflux a terhesség végén, valamint az idősebb embereknél is gyakran megfigyelhető. A gastrooesophagealis reflux (GERD) diagnózisa azonban nem mindig áll fenn, ezt ugyanis olyan állapotként határozzák meg, amelyben a gyomortartalom refluxa zavaró tüneteket és/vagy szövődményeket okoz.
A GERD okai változatosak, és általában különböző tényezők kombinációjából adódnak, mint az alábbi lehetőségek is:
- a nyelőcső és a gyomor találkozásánál lévő záróizom spontán ellazulása, amelyet nem kísér nyelés
- a nyelőcső motoros funkciójának zavara
- elhízás
- megnövekedett intraabdominális nyomás (pl. terhesség alatt, krónikus székrekedés)
- zavart gyomorürítés
- membránsérv (a gyomor egyes részei a rekeszizmon keresztül a mellüregbe nyúlnak, gyakorisága az életkorral és az elhízással nő)
A fájdalomérzet a refluxbetegségben nagyon egyéni, és nem feltétlenül függ össze a nyelőcső nyálkahártya károsodásának mértékével. Aki erős fájdalmat érez, nem feltétlenül szenved nyelőcsőgyulladásban. Ezzel szemben az enyhe reflux tünetei is elfedhetnek előrehaladott károsodást/gyulladást. A reflux kezelése éppen ezért összetett folyamat.
Reflux kezelése – Mikor menjünk orvoshoz?
A tünetek gyakorisága és időtartama, valamint szubjektíven érzékelt intenzitása határozza meg a beteg szempontjából a betegség mértékét, és ezáltal azt, hogy a reflux kezelése orvosi beavatkozást igényel-e.
A hetente egyszer-kétszer jelentkező enyhe gyomorégést a legtöbb ember különösebb kezelési intézkedések nélkül is elviseli, illetve megelőzhető, például bizonyos, a tünetek megjelenésének kedvező ételek és stimulánsok kerülésével. A gyakoribb és/vagy súlyosabb tünetek ezzel szemben általában az életminőség romlásával járnak, és kezelést, valamint további diagnosztikai tisztázást igényelnek.
Ha érintett vagy, mindenképp keress fel szakembert, hogy pontosan lásd, mennyire súlyos a refluxod és hogy nálad a reflux kezelése milyen gyógymódot követel meg.
Reflux kezelése házilag
A gyomorégés és a savas gyomorpanaszok, az epés reflux kezelésére különböző gyógyszerek közül lehet választani, de nem szabad figyelmen kívül hagyni az alternatív gyógymódokat sem. Egészséges életmóddal is enyhülést érhetünk el, ami természetesen mindig az első lépés kell, hogy legyen.
Mit tehetsz tehát te magad?
- Egészséges, változatos táplálkozással és testmozgással változtass az életmódodon. Az egészséges mértékű fogyás hatékony a reflex kezelése kapcsán.
- Tudd meg, mely ételek nem egyeztethetők össze veled. Tipikus élelmiszerek, amelyek fokozhatják a gyomorégést, a csokoládé, a koffein, a fűszeres és zsíros ételek, a citrusfélék, a borsmenta és a szénsavas italok.
- Kerüld a késői étkezéseket.
- Éjszakai reflux esetén emeld meg az ágyad fejrészét egy nagy vagy több kispárnával. (A léckeret megemelése ugyanezt a hatást fejti ki.) Fontos, hogy az egész felsőtest magasabban legyen, ne csak a fej.
Reflux kezelése étrenddel: 5+1 gyors tipp savas reflux esetén
- tipp: Fogyassz száraz kenyeret, kétszersültet, burgonyát vagy banánt. A keményítőtartalmú ételek ugyanis megkötik a felesleges gyomorsavat, és így gyors enyhülést biztosítanak.
- tipp: A rágógumi serkenti a nyáltermelést, amely semlegesítheti a nyelőcsőben lévő kis mennyiségű gyomorsavat.
- tipp: Az olyan enyhe italok, mint a szénsavmentes víz vagy a kamillatea szintén jó szolgálatot tehet a reflux kezelésekor. A tej fogyasztása szintén segít semlegesíteni a gyomorsavat, és enyhíti a mellcsont mögötti égő fájdalmat.
- tipp: Kerüld a szénsavas italok, a kávé, a citrusfélék, a fűszeres, zsíros és sült ételek fogyasztását, az alkoholt és a cigarettát is.
- tipp: Jobb, ha könnyű ételeket fogyasztasz és elhagyod a zsíros szószokat és a krémes desszerteket az étrendedből.
+ 1. tipp: Ügyelj arra, hogy olyan ruhákat viselj, amelyek a has környékén is jól illeszkednek. A túl szűk nadrágok miatt a gyomortartalom a nyelőcsőbe szivároghat.
Műtéti kezelés
A refluxgátat műtéttel is lehet erősíteni, ami ma már minimálisan invazív módon, laparoszkópiával, „fundoplikáció” formájában végezhető. Ennél a beavatkozásnál egy esetlegesen meglévő hiátussérvet (a gyomor egyes részeinek a mellkasba történő elmozdulása) visszahelyezik a normál helyzetbe, és a gyomor felső részét (fundus) a nyelőcső alsó része köré hajtják.
Ennél a műtétnél a nemkívánatos következmények közé tartozhat a nyelési zavar, a felböfögés képtelensége, valamint a gyomoridegek sérülése, amelynek következményei például gyomorürítési zavarok és krónikus hasmenés. (Egyéb sebészeti eljárások közé tartozik a Linx eljárás és az EndoStim eljárás.)
A reflux kezelése természetes úton
A reflux tehát egy gyakori emésztőrendszeri probléma, amely kellemetlen tüneteket okozhat. Fontos a tünetek időben történő felismerése és kezelése, mivel hosszú távon a nyelőcső károsodásához és komolyabb szövődmények kialakulásához vezethet. Életmódbeli változtatások és megfelelő kezelés segíthet enyhíteni a tüneteket és javítani az életminőséget az érintettek számára.
Az ayurvéda az egyik legrégibb gyógyászati rendszer a világon, mely a természet egyensúlyának helyreállítására törekszik. Ennek a gyógymódnak a HerbaFlux gyógynövény-komplexe olyan organikus vegán kapszula, amely összetevőinek köszönhetően csökkenti a reflux kellemetlen tüneteit.
Van benne
- gyömbér, amelynek gingerol hatóanyaga gyulladáscsökkentő és gyomorsavcsökkentő;
- kurkuma, amely segíthet csökkenteni a gyomor izomzatának összehúzódását és enyhítheti a gyomorégést és a reflux egyéb tüneteit;
- máriatövis (Silybum marianum), amely egy évelő növény, és számos egészségügyi probléma kezelésére bevethető, beleértve a májbetegségeket, a koleszterinszint csökkentését és a gyomorégést. Szilimarin tartalma gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatású, segíthet csökkenteni a gyomorsav termelését és enyhíteni a refluxtüneteket.
- Édesgyökér, amely nemcsak refluxra, gyomorfekély- és a gyomorhurut-bántalmakra is hatásos lehet. A benne lévő glicirrizin ugyanis gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatású.
- Indiai hosszú bors (Long pepper), amely segíti a fenti gyógynövények jobb felszívódását és támogatja az emésztési folyamatokat.
Az ayurvédikus gyógynövény-komplexek holisztikus megközelítéssel segítenek helyreállítani a gyomor-bélrendszer egészséges egyensúlyát és megelőzni a gyomorégés visszatérését.
Ha elakadnál, vagy kérdéseid vannak, mi mindig a rendelkezésedre állunk. Kérd ingyenes tanácsadásunkat és sorra vesszük a neked legjobb megoldási lehetőségeket.
További hasonló segítő tartalmakat ITT találsz, és kövess bennünket a Facebook-, illetve az Instagram-oldalunkon, hogy mindig értesülj friss híreinkről.