Az endometriózis tünetei és kezelése
Az endometriózis egy olyan állapot, amikor a méh nyálkahártyája a méhen kívül, más szervekben is jelen van. Bár önmagában az endometriózis jóindulatúnak mondható, sok nőnek komoly görcsöket, különböző területen jelentkező fájdalmakat okoz és a jelenség akár meddőséghez is vezethet. Fontos, hogy az endometriózis tüneteit minél hamarabb felismerjük, beazonosítsuk és megkapjuk a megfelelő kezelést, hogy elkerüljük a súlyosabb következményeket.
Ez a cikk az endometriózisról és annak kezeléséről szól, ismerd meg a többi cikkünket is ebben a témakörben:
Endometriózis változókorban - Endometriózis, meddőség, teherbeesés - Endometriózis műtét után
Az endometriózis kialakulása
A betegség lényege, hogy az endometrium szövete, amely általában csak a méh belsejét béleli, más szervekben is megtelepszik (például a petefészkekben vagy a kismedencei szövetekben), ennek következtében pedig a menstruációs ciklus során ez a szövet is reagál a hormonokra: megvastagszik, de nem tud kiürülni a szervezetből, ezért gyulladást és fájdalmat okoz.
A menstruáció előtt és alatt jelentkező erős hasi fájdalom például az endometriózis tüneteinek egyike lehet. Ebben az esetben a méhnyálkahártyához hasonló jóindulatú sejtek telepednek meg a hasüregben, amelyekből gyakran ciszták képződnek, a szövetek és a szervek pedig össze is tapadhatnak. Mi ennek a következménye? Sokszor meddőség. Igen, sajnos az endometriózis oka lehet annak, ha valaki nem tud teherbe esni.
Hol lehetnek endometriózis-gócok?
Elhelyezkedésétől függően az endometriózis három nagy csoportját különböztetjük meg:
- Endometriosis genitalis internáról beszélünk, amikor az endometriózis a méhfal izomrétegén belül van.
- Endometriosis genitalis externáról lehet szó, amikor az endometriózis fókuszai a nemi szervek területén (a kismedencében), de a méhen kívül, például a petefészkekben, a méh tartószalagjain vagy a Douglas-űrben (a méh és a végbél közötti üregben) vannak. Ez a leggyakoribb formája a betegségnek.
- Endometriosis extragenitalis-szal van dolgunk, ha a gócpontok a kismedencén kívül, például a bélben, a húgyhólyagban, a húgyvezetékben vagy – nagyon ritkán – a tüdőben, az agyban, a lépben vagy a csontvázban találhatók.
A gócok szoros összefüggésben vannak az ösztrogénnel, és pont úgy viselkednek, mint a méhnyálkahártya a méh üregében: a menstruációs ciklus során felváltva épülnek fel és válnak le újra (kis vérzéssel). A sejtmaradványok és a vér azonban ezúttal nem tudnak a hüvelyen keresztül kiválasztódni (bár néha lehetséges, hogy a szervezet a környező szöveteken keresztül észrevétlenül felszívja és lebontja), ezért a szövetmaradványok gyulladáshoz, különböző összetapadásokhoz, véralvadáshoz vezethetnek, ami nagy fájdalommal járhat.
Az endometriózis lehetséges okai
Sok tényezőt lehet felvetni, de a konkrétumokkal kapcsolatban még mindig félhomályban tapogatózunk. Az immunrendszer hibás működése, a szövetek helytelen deformálódása vagy bizonyos krónikus gyulladások mind hozzájárulhatnak a betegség kialakulásához. Emellett a genetikai hajlam és az életmódbeli tényezők is szerepet játszhatnak.
Az endometriózis tünetei
Az endometriózis tünetei éppen ezért változatosak lehetnek, fontos azonban tudnunk, hogy a tünetek súlyossága nem mindig arányos a betegség stádiumával.
Ha viszont
- súlyos menstruációs görcseid,
- menstruációtól független hasi fájdalmaid vannak,
- nemi érintkezés közben is fájdalmat érzel, illetve
- nem sikerül teherbe esned,
fontos utánajárnod az állapotodnak. Bár jelenleg nincs konkrét megelőzési stratégia az endometriózis ellen, úgy tűnik, hogy a már szült nők kisebb valószínűséggel szenvednek ettől a betegségtől. Jó hír viszont, hogy megfelelő kezelésekkel és egészséges életmóddal mindenkinél enyhíthetjük az endometriózis tüneteit, sőt a komplikációkat is elkerülhetjük.
Az endometriózis jelei
Az endometriózis viszonylag gyakori állapotnak tekinthető, általánosságban elmondható, hogy a 35 és 45 év közötti nőknél a legjellemzőbb az előfordulása. (A betegség a menopauza után rendszerint megszűnik.)
Hogy téged érinthet-e az endometriózis, a következőket vizsgáld meg magadon:
- Figyeld meg a menstruációs fájdalmadat. Ha ez a fájdalom (görcs) különösen erős röviddel a menstruáció előtt, illetve alatta is, szó lehet ún. dysmenorrhoeáról. A méh izmaiban lévő endometriózis-központok okoznak ilyen erős fájdalmat.
- Vannak-e egyéb hasi fájdalmaid? A has különböző pontjain jelentkező, a menstruációtól független, többé-kevésbé erős fájdalmak, amelyek néha a hátba vagy a lábakba is kisugároznak, szintén utalhatnak endometriózisra. Ilyen fájdalmat okozhatnak a has különböző szervei közötti összenövések (például a petefészek, a bél és a méh között).
- Milyen fájdalmaid vannak nemi érintkezéskor? Az endometriózissal összefüggő fájdalom rendszerint a nemi aktus alatt vagy utána jelentkezik (dyspareunia) égő vagy görcsös fájdalomként. Ezt gyakran az endometriózisnak a rugalmas tartószalagokon lévő gócai okozzák, amelyek a szokásos módon mozognak a nemi közösülés során.
- Vannak-e fájdalmaid vizelés vagy székelés közben? Bár ez ritkább jelenség, nem kizárható, hiszen ha az endometriózis gócai a hólyagban vagy a bélben vannak, előfordulhat vér is a vizeletben vagy a székletben, sőt egyes esetekben a bélben lévő endometriózis emésztési zavarokhoz is vezet, amely puffadással is járhat.
- Érzel-e fáradtságot, kimerültséget? Mivel a súlyos és/vagy gyakori endometriózis-tünetek hosszú távon fizikailag nagyon megterhelők, egyes betegek általános kimerültséget és fáradtságot is tapasztalnak. A fizikai stressz mellett azonban az endometriózis mentális stresszt is okoz.
Mint ahogyan írtuk, az endometriózis tüneteinek mértéke nincs kifejezett összefüggésben a stádiumával. Könnyen előfordulhat például, hogy a kevés vagy kis endometriózis-gócban szenvedő nőknek erősebb fájdalmaik vannak, mint a sok vagy nagygócban szenvedő betegeknek.
Az endometriózis tünetei és a meddőség
Sok endometriózisban szenvedő nő képtelen teherbe esni, bár ennek pontos oka még mindig nem tisztázott. Az endometriózis és a teherbe esés kapcsolata ugyanis komplex, és a betegség súlyosságától is függ. Bár az endometriózis tényleg okozhat meddőséget, megfelelő kezelés mellett sok nő képes lesz a gyermekvállalásra.
Egy egészséges nőnek általában 20-25% esélye van minden hónapban arra, hogy teherbe essen, míg enyhe endometriózis esetén ez az esély körülbelül 7-10%. Fontos tehát, hogy minél előbb konzultáljunk orvosukkal, és akár alternatív gyógymódokkal is kezeljük a betegséget. Az ugyanis az idővel súlyosbodhat és még nehezebbé teheti a babavárást.
Az endometriózis kezelése
Ahhoz, hogy az endometriózis kezelése megkezdődhessen, pontos diagnózisra van szükség. Feljebb már említettük, hogy ennek felállítása viszont egyáltalán nem könnyű, sőt többlépéses folyamat, mert az endometriózis tünetei megtévesztők lehetnek.
A diagnózis felállítása
Az első lépés általában a részletes tünetleírás, amelyet egy alapos nőgyógyászati vizsgálat követ. Fontos tehát, hogy körbe tudd írni a problémádat, fel tudd sorolni a tüneteidet, mert az első vizsgálatok során ezek alapján próbálja meg kideríteni az orvos, hogy van-e valamilyen rendellenesség a méhben vagy a kismedencében.
Olyan kérdésekre számíthatsz, mint hogy
- milyen fájdalmakat tapasztalsz (erős menstruációs fájdalom, közösülés közbeni fájdalom stb.)?
- Mióta vannak ezek jelen?
- Befolyásolják-e a mindennapi életedet, a munkavégzést?
- Van-e/volt-e endometriózisos eset a családban (pl. az édesanyánál vagy a testvérnél)?
A nőgyógyászati vizsgálat során az orvos megtapogatja a hasfalat, a hüvelyt, a méhnyakat és a végbelet, ahol figyel az endometriózisra utaló jelekre (fájdalomérzetre, megkeményedésre, összenövésekre).
Az endometriózis megállapításához azonban ultrahangos vizsgálatra és vérvizsgálatra is szükség van, tehát arra készülj fel, hogy a diagnózis felállítása a tünetek alapos értékelését, a fizikai vizsgálatokat, valamint a képalkotó és laboratóriumi vizsgálatok kombinációját fogja igényelni.
Ha felmerül az endometriózis gyanúja, az orvos hasi endoszkópia (laparoszkópia) útján szövetmintát is vesz. A szövetvizsgálatból aztán kiderül, hogy valóban endometriózisról vagy esetleg más betegségről van-e szó. (Bizonyos esetekben további vizsgálatok is hasznosak lehetnek, mint amilyen a hólyagtükrözés, kolonoszkópia, illetve MRI.)
Az endometriózis kezelése általában
Az endometriózis kezelése többféle módon történhet, az ideális stratégia az endometriózis tüneteinek súlyosságától és attól függ, hogy szeretnél-e teherbe esni. A véletlenül felfedezett és semmilyen problémát nem okozó endometriózis nem feltétlenül igényel kezelést. Ha azonban a fájdalom tartós, illetve próbálkozások ellenére sem sikerül teherbe esni, valamint különböző szervi működési zavarok lépnek fel, fontos, hogy számba vegyük a kezelési lehetőségeket.
Mielőtt megnéznénk a műtét nélküli, illetve műtéti eljárásokat, szeretnénk felhívni a figyelmedet valamire. Endometriózis gyanúja esetén a pszichoszomatikus terápiás módszerek is nagyon hasznosak lehetnek: az érzelmi problémák és a stressz ugyanis súlyosbítják a fájdalmakat, így kedvezhetnek az endometriózis kialakulásának. Érdemes tehát odafigyelned a mentális egészségedre is.
A korai támogatás és tanácsadás például (pszichológus, fájdalomterapeuta vagy szexuális tanácsadó) bizonyos körülmények között ellensúlyozhatja a pszichoszomatikus panaszokat, az endometriózis tüneteit, de mi is örömmel és térítésmentesen segítünk neked, ha szeretnél valakivel konzultálni. (Itt kérhetsz tőlünk ingyenes tanácsadást.)
Az endometriózis kezelése műtét nélkül
A menstruációs fájdalom enyhítésére általában vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókat javasolnak, ha azonban a fájdalom nem enyhül, más kezelésre lehet szükség. Sok endometriózisos beteg szed nem-szteroid tartalmú gyulladáscsökkentőket (NSAID), például acetilszalicilsavat (ASA), ibuprofent vagy diklofenákot. Ezek a hatóanyagok bizonyítottan enyhítik a súlyos menstruációs fájdalmat, az viszont, hogy az endometriózis tünetei között megmutatkozó más fájdalmak esetén is hatásosak-e, tudományosan még nem bizonyított.
Az ilyen jellegű gyógyszerkészítmények szedésekor sajnos több mellékhatás is felléphet (gyomorproblémák, hányinger, fejfájás, véralvadási zavarok), ezért elengedhetetlen, hogy a készítményeket orvosi felügyelet nélkül soha ne szedjük.
Hormonterápia is segíthet az endometriózis okozta fájdalom csökkentésében vagy megszüntetésében, ezért gyakran javasolják fogamzásgátló tabletták szedését, illetve más hormonkészítmények alkalmazását. Mivel a hormonális endometriózis-kezelés csak olyan betegek számára javallott, akik nem kívánnak gyermeket vállalni, ez a megoldás csak keveseknek kedvező. A beadott hormonok ugyanis elnyomják a petefészkek hormontermelését, ezáltal kizárják a peteérést és a menstruációt is. Különösen az ösztrogének termelését gátolják, hiszen – mivel az endometriózis gócai ösztrogénfüggők – mozgásképtelenekké teszik őket.
Műtéti kezelés után is szóba jöhet hormonkezelés progeszterontartalmú spirál felhelyezésével, de sajnos itt is számolnunk kell mellékhatásokkal (súlygyarapodás, menstruációközi vérzés, fejfájás, hangulatváltozások, libidócsökkenés), és persze babavárás esetén ez a megoldás sem szerencsés. Ilyenkor jöhet szóba az endometriózis kezelése gyógynövényekkel, amelyekről a későbbiekben még lesz szó.
Műtéti kezelések
Ha a kezdeti hormonális kezelések nem hatékonyak az endometriózis tüneteinek megszűntetésében vagy babavárás miatt nem lehetségesek, műtéti beavatkozásra lesz szükség. Ebben az esetben az endometriális szövetet és a hegesedéseket távolítják el úgy, hogy az ivarszervek ne sérüljenek.
Súlyos esetben viszont el kell távolítani a méhet és a petefészkeket is, erre azonban rendszerint csak akkor kerül sor, amikor a páciens már nem kíván gyermeket vállalni.
Az endometriózis műtétjének célja a szétszórt méhnyálkahártya-szigetek minél teljesebb eltávolítása. Az orvosok lézerrel vagy szikével távolítják el az endometriózis központjait, ritka esetekben az érintett szervek egy részét is.
Az eljárást általában a korábban már említett hasi endoszkópia (laparoszkópia) részeként végzik, néha azonban nagyobb hasi bemetszés (laparotómia) válik szükségessé.
Ha az endometriózis nagyon súlyos tüneteket okoz és más kezelések sem segítenek, szóba jön a méh és a petefészkek teljes eltávolítása, amelyek a fő ösztrogéntermelő központot jelentik. Ennek következtében a beteg a menopauza állapotába kerül, amelyre szintén fontos előre felkészülni. (A menopauzáról itt írtunk részletesen.)
Elképzelhetők olyan speciális esetek is, amikor gyógyszeres kezelésre és műtéti eljárásra egyaránt szükség lehet, ezért érdemes elgondolkozni egyéb terápiás lehetőségeken is, hogy ezt megelőzhessük.
Ebben a cikkben arról írtunk, hogy milyen természetes segítség létezik az endometriózis műtét után.
Az endometriózis kezelése természetesen
Szerencsére számos alternatív, illetve kiegészítő gyógymód létezik, amellyel az endometriózis kezelése, az endometriózis tüneteinek megszűntetése nemcsak sikeres, hanem kevésbé kellemetlen és megerőltető lehet. A gyógynövények ereje ma már bizonyított, de a gyógyuláshoz a legtöbb esetben elengedhetetlen, hogy életmódot is váltsunk. A mozgás bevezetésével, az egészséges táplálkozással, a stressz csökkentésével és immunrendszerünk megerősítésével nagyon sokat tehetünk azért, hogy a tüneteink erőssége csökkenjen.
Ha ezt megtámogatjuk gyógynövényekkel, gyógynövénykészítményekkel, hatalmas lépést tehetünk a teljes gyógyulás felé. Érdemes ugyanis tudni, hogy az endometriózis rendszerint krónikus és visszatérő, és szinte soha nem lehet megjósolni, hogy a folyamat kinél hogyan alakul, illetve zajlik le.
Vannak, akiknél az endometriózis elváltozásai kezelés nélkül is spontán eltűnnek, másoknál azonban akár ismételt műtétekre is szükség lehet. Ezért fontos, hogy a szervezetünket, azaz mind a testünket, mind a lelkünket folyamatosan erősítsük, ha pedig mód van rá, tegyük ezt természetes úton.
A Progeszteron női natúr testvaj például egy olyan természetes alapú, vegán készítmény, amely hormonok nélkül, háromféle hatóanyag segítségével támogatja a női szervezetet. Babaváráskor, menstruációs problémák, PCOS, endometriózis, de változókori panaszok esetén is gondoskodik arról, hogy a hormonális egyensúly felborulása ne okozzon problémákat a mindennapjainkban.
Hasonlóképp jó szolgálatot tehet az Ashoka gyógynövény-őrlemény vegán kapszulája, amelyet egyenesen a női egészség védelmezőjének tartanak.
Egyensúlyba hozza a női hormonokat és olyan fitoösztrogéneket tartalmaz, amelyek segítenek szabályozni a menstruációs ciklust, serkentik a méhműködést és hozzájárulnak a PCOS, mióma, valamint az endometriózis sikeres kezeléséhez is.
Segítünk!
Ha nálad is felmerült az endometriózis gyanúja, ha nálad is jelentkeztek az endometriózis tünetei, babavárási nehézségek esetén a természetes kiegészítők is egyértelműen szóba jönnek. Konzultálj orvosoddal és a gyógyulásod érdekében egészítsd ki a kezelést a természet erejével is. Ha elakadnál, vagy kérdéseid vannak, mi mindig a rendelkezésedre állunk. Kérd ingyenes tanácsadásunkat és sorra vesszük a neked legjobb megoldási lehetőségeket.
További hasonló segítő tartalmakat ITT találsz, és kövess bennünket a Facebook-, illetve az Instagram-oldalunkon, hogy mindig értesülj friss híreinkről.