Lehetséges az endometriózis a változókorban?
Sok nő számára a változókor rémálom. A hőhullámok, a hangulatingadozások és a nyálkahártya szárazsága különösen jól ismert mellékhatások. Az endometriózisos betegek számára azonban a menopauza elhozhatja a régóta várt nyugalmat és békét, hiszen a női szervezet a korral csökkenti a hormontermelést. Ez a női nemihormonra, az ösztrogénre is hatással van, amely az endometriózis elváltozásait váltja ki. A „hormonpihenő-gomb” azonban nem minden nőnél fejti ki a kívánt hatást, mert endometriózis változókorban is lehetséges. Nézzük meg, mi is valójában a menopauza, milyen tüneteket okozhat és miért fordulhat elő, hogy változókor után is felléphet endometriózis.
Ez a cikk az endometriózisról szól, ismerd meg a többi cikkünket is ebben a témakörben:
Endometriózis, meddőség, teherbeesés - Endometriózis műtét után - Endometriózis kezelése - Mi az endometriózis? tünetek, jelek és okok
Mi a menopauza?
Oldalunkon több cikket is találsz változókori témákban, ahol érintjük a korai menopauza és a klimax kérdését, a menopauza tüneteit, de írtunk már arról is, hogy honnan tudhatod, ha változókorba kerültél.
A menopauza a női menstruációs ciklus végét és a termékenység megszűnését jelenti; egy természetes biológiai állapot, amelyet minden nő átél. Bár ez az időszak sokak számára még mindig negatív stigmákat hordoz magával, fontos tudni, hogy ez nem betegség, csupán egy átmeneti állapot az életünkben.
A menopauza nem az élet végét jelenti, és a nőiesség vagy a szexuális élet sem szűnik meg vele. A menopauza tulajdonképpen a petefészkek működésének leállása, amely hormonális változásokat és a menstruációs ciklus szabálytalanságát eredményezi. (Ez az időszak általában 51 éves kor körül következik be, de egyeseknél kitolódhat.)
A menopauza sokféle tünettel járhat, amelyek különféle módon befolyásolhatják a nők fizikai és mentális egészségét. Ezért fontos felkészülni rá és elfogadni, hogy ez a természetes életciklus része.
Hogyan lehetséges endometriózis változókorban?
A változókori folyamatok lépésről lépésre zajlanak, a hormonok pedig ez idő alatt szépen átrendeződnek. Endometriózis szempontjából azonban nem lélegezhetünk fel, hiszen sok nő a menopauza után is szenvedhet benne.
Megfigyelhető az a tendencia, hogy azok, akiknek a premenopauzában van endometriózisa, sokkal agresszívabb endometriózis-elváltozásokkal küzdenek, gyakori náluk a mióma is. Azoknál viszont, akik már legalább 1 évvel túlvannak az utolsó menstruáción, gyakrabban fordult elő adenomyosis, azaz olyan elváltozás, ahol az endometriózis központjai a méh falában növekednek. Endometriózis változókorban tehát ugyanúgy előfordulhat, mint előtte.
Mit kezdjünk a helyzettel?
A menopauza nem hangzik túl hívogatón, a változókori endometriózis pedig még inkább ijesztőnek tűnhet. Mivel a hormonális változások számos pszichés és fizikai panaszt okozhatnak, a testünk pedig éveken át tartó hormoningadozásokon megy keresztül, ez a közérzetünkön is nyomot hagy és nehezebben élhetjük meg az endometriózist is.
Minden felbolydul, a hullámok tombolnak, és csak néha tér vissza a nyugalom az életünkbe. A menstruáció erős vérzéssel jár, fájdalmaink vannak, és bár a menopauza során csökken az ösztrogén koncentrációja a szervezetben, amely csökkentheti az endometriózis tüneteit, tudnunk kell: Az endometriózis központjai nem tűnnek csak úgy el, hanem szunnyadnak a testben.
A változókorra jellemző alacsonyabb ösztrogénszint tehát lassíthatja az endometriózis növekedését, mivel a nemi hormon természetes módon szabályozza a méhnyálkahártya felépülését. Sok nőnek ezért a menopauza után kevesebb a klasszikus tünete, sőt, sokan a menopauza után gyakorlatilag tünetmentesek. Az endometriózisos betegek azonban a menopauza alatt és után is nehézségekkel küzdhetnek.
Endometriózis menopauza után
Vannak ugyanis olyan problémák, amelyek idővel sem oldódnak meg maguktól. Vegyük például a műtét utáni összenövési gondokat vagy a műtét következtében kialakult szövődményeket. A releváns endometriózis gócok, például az ülőidegeken, szintén messzemenő következményekkel járhatnak. Az endometriózis gyakori mellékhatása a fájdalmas hólyag szindróma, amely a menopauza után is előfordulhat, a klasszikus tünetek pedig, mint például a pszichés problémák vagy az álmatlanság, gyakran az endometriózissal együtt jelentkeznek újra.
Létezik tehát endometriózis menopauza után? Általánosságban elmondható, hogy a változókori endometriózisban szenvedő nőknél ugyanazok a menopauza-tünetek jelentkezhetnek, mint másoknál, ezért egy személyre szabott hormonterápia vagy természetes összetevőjű komplexumok szedése enyhíthet a gondokon. Ha azonban ösztrogént kapunk a fenti tünetek kezelésére, az endometriózis elváltozásai újra „életre kelhetnek” és kellemetlen tüneteket okozhatnak.
Ezt kell összességében megjegyezned
A menopauza több évig tart, ez idő alatt pedig a női szervezetben a hormonok mennyisége csökken. Ebbe beletartozik az ösztrogén is, amely bizonyítottan támogatja az endometriózis kialakulását. Ezért számol be sok beteg arról, hogy a menopauza alatt és után javulnak a tünetei. Ez azonban nem jelenti azt sajnos, hogy idősebb korban nincs endometriózis. Az endometriózis változókorban is előfordulhat.
Még ha az endometriózis klasszikus tünetei enyhülnek is, az endometriózis következményei továbbra is fennállhatnak. Ugyanez a helyzet mesterséges menopauza esetén, amely gyakori nagyobb endometriózis műtétet követően. A természetes gyógynövénykomplexumok rengeteget segíthetnek nemcsak a tünetek enyhítésében, hanem kiegészítőként is hatásosak az orvosi kezelések mellé.
Változókori endometriózis? Segítünk!
Az endometriózis változókorban történő kezelése mellé például érdemes megpróbálkozni a progeszteron testvajjal és a klorofillal, amely egy esetleges ösztrogénhangsúlyos kezelés tüneteit is ellensúlyozhatja. Az OvaHerbal gyógynövény mix kapszula pedig speciális hatóanyagai révén hormonmentesen és függőségmentesen járul hozzá a szervezet egészséges működéséhez.
Ha elakadnál vagy kérdéseid lennének, kérd ingyenes tanácsadásunkat és sorra vesszük a neked legjobb megoldási lehetőségeket.
További hasonló segítő tartalmakat ITT találsz, és kövess bennünket a Facebook-, illetve az Instagram-oldalunkon, hogy mindig értesülj friss híreinkről.