
Mit tehetsz, ha felborul a hormonális egyensúly?
Egyre több olyan forrást lehet találni az interneten, ami a hormonális egyensúly témájáról szól. Ez persze nem véletlen, és mi is nagyon sokat foglalkozunk ezzel a területtel, hiszen a mindennapok ritmusát képes teljesen felborítani, ha ebben valamilyen zavar van. Mindenekelőtt szeretnénk tisztázni, hogy a mi hitvallásunk a természetes megoldások és az ajurvéda.
Egyre több olyan forrást lehet találni az interneten, ami a hormonális egyensúly témájáról szól. Ez persze nem véletlen, és mi is nagyon sokat foglalkozunk ezzel a területtel, hiszen a mindennapok ritmusát képes teljesen felborítani, ha ebben valamilyen zavar van. Mindenekelőtt szeretnénk tisztázni, hogy a mi hitvallásunk a természetes megoldások és az ajurvéda.
Ez a kettő pedig nem különíthető el egymástól, hiszen az indiai gyógyászat alapvető pillére a gyógynövényeken alapul, ami azt jelenti, hogy csupa természetes megoldás olyan hatékony támogatással, ami elképesztő eredményeket produkálhat. A legszebb pedig az, hogy kutatásokkal is igazolható, hogy mire képesek a gyógynövények a PCOS és endometriózis kezelése során.
Ez a két kihívás ugyanis nagyon szorosan kapcsolódik a hormonháztartás megfelelő egyensúlyához. Tarts velünk és ebből a cikkből kiderülhet, hogyan függ össze a stressz és az endometriózis, és mit tehetsz annak érdekében, hogy fenntarthasd vagy visszaállíthasd azt az érzékeny egyensúlyt, ami elengedhetetlen. Ráadásul mindezt úgy, hogy természetes megoldásokhoz fordulsz.
Hogyan kapcsolódik a stressz és az endometriózis?
Nagyon érdekes kapcsolat van ezek között, ami meglehetősen komplex folyamatokat képes indukálni a szervezetben. Gyakorlatilag úgy is lehetne fogalmazni, hogy egyik következménye a másiknak. Vegyük alapul az endometriózis legegyszerűbb magyarázatát. Ez egy ösztrogéndomináns állapot, tehát a szervezetben a progeszteron szintje alacsonyabb és az ösztrogéné magasabb, mint kellene.
Ez a kibillent egyensúly okozza a tüneteket, amin a stressz sajnos nagyon sokat ronthat. Alapvetően a kortizol nevű hormon termelése is lehet felelős ezért, ami a stressznek köszönhetően fokozottabb lehet. Ehhez viszont szükség van az úgynevezett pregnenolonra is, ami előanyagként szolgál a kortizol és a progeszteron esetében.
Tartósan stresszes állapotban a szervezet úgy reagál, hogy ennek az előanyagnak a nagy részét kortizol formájában hasznosítja, így a progeszteron szintje csökken. Ez pedig törvényszerűen megemeli az ösztrogén koncentrációját, aminek a dominanciája az endometriózis tüneteit felerősítheti.
A két legismertebb gyógynövény az ajurvédikus ajánlás szerint
Mégis mit tehetsz, hogy az érzékeny egyensúlyt megóvhasd? Az ajurvéda szerint fordulj a természethez segítségért, mert egy fitoprogeszteronokkal dúsított testvaj is segíthet. Elsőként azonban az ashwagandhát emelnénk ki, ami az indiai gyógyászat egyik legismertebb támogatója ezen a téren is. Az adaptogén hatása segíthet csökkenteni a stresszes állapotokat.
A másik nagyágyú, ha lehet így nevezni a shankhpushpi, ami pedig a hűsítő hatásának köszönhetően kifejezetten nagy segítség lehet a hőhullámok idején. Szintén hozzájárulhat a mentális nyugalomhoz, ami a fentieknek megfelelően csökkentheti az ösztrogén túltermelődését.
A természet kincsei között találhatsz még segítséget a hormonális egyensúly támogatásához
A legszebb a gyógynövények világában és a holisztikus szemléletben, hogy nem egyetlen megközelítése lehet a kihívásoknak, hanem több oldalról is számíthatsz támogatásra. Ennek megfelelően a stressz minimalizálása mellett másképpen is segítheted az ösztrogénszint csökkentését.
Erre egy kiváló alternatíva a Klorofill, ami mindemellett még a bélflóra támogatásában is jeleskedik. A méregtelenítési folyamatokat nagyon szépen segíti, így ez is hatással lehet a hormonális egyensúlyra. Továbbá segíti a felesleges ösztrogén kivezetését.
Végül pedig nézz körül a weboldalunkon, mert az Ashoka is azok közé tartozik, ami tradicionális megoldás lehet a hormonális egyensúlyban keletkezett zűrzavar esetén.