PCOS tünetei és kezelése
Segítség, PCOS-em van! Sokat hallani, olvasni erről a betegségről, így most jöjjön egy kis PCOS-kisokos, azaz pár dolog, amit tudnod kell róla. Mi ez, melyek a PCOS tünetei és hogyan kezelhető a betegség, mit tehetsz a PCOS ellen.
De mi is az a PCOS?
A PCOS (policisztás petefészek szindróma) egy hormonális egyensúlytalanság, amely a menstruációs ciklus és a hormonok egyensúlyának felborulását eredményezheti. A reproduktív korú nők (akik már képesek lehetnek teherbe esni) mintegy 4-12%-a szenved policisztás ovárium (petefészek) szindrómában (PCOS), ami pedig meddőséghez vezethet. Sokan azonban nem tudnak arról, hogy őket is érinti a betegség, egészen addig, amíg nem diagnosztizálják náluk, mivel a PCOS tünetei nagyon megtévesztők lehetnek. Nem szabad azonban azonnal pánikba esnünk, hiszen a természetnek erre is van megoldása.
Ha úgy érzed, hogy valami nincs rendben a ciklusoddal, megijeszt a PCOS gondolata, gyanakszol, a PCOS tüneteit véled magadon felfedezni, de nagyon szeretnél kisbabát, tudd, hogy nem vagy egyedül és nem kell azonnal feladnod. Megtörténhet, hogy a ciklusod meginog, vagy hosszú ideig kimarad, esetleg épp ellenkezőleg, nagyon sokáig tart, de a PCOS esetében ez sajnos természetes. Ez ugyanis a policisztás ovárium szindróma egyik kedvenc játékszere: felborítja a menstruációs ciklusodat.
A PCOS gyakorlatilag egy anyagcsere-rendellenesség, amelyet a férfi nemi hormonok túlzott mennyisége jellemez. Ez azt jelenti, hogy bár a nők petefészkeiben általában sok petesejt található, ezek a sejtek nem szabadulnak fel rendszeresen.
Sok esetben a meddőség is lehet egy tünet, igen, de nem minden PCOS-ben szenvedő nő meddő, illetve nem is minden PCOS-ben szenvedő nőnél jelentkeznek petefészek ciszták. A PCOS tünetei átfedésben is lehetnek, azaz más állapotot, betegséget is jelezhetnek.
Ha viszont diagnosztizált PCOS-sel állunk szemben, akkor fel kell arra készülni, hogy ez egy egész életen át tartó állapot, amely hosszú távú egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Ezért olyan fontos a korai diagnosztizálás, majd a PCOS kezelése – akár természetes úton is.
A reproduktív korú nők, azaz akik már képesek lehetnek teherbe esni, mintegy 4-12%-a szenved policisztás ovárium (petefészek) szindrómában (PCOS); a PCOS pedig meddőséghez vezethet. Nem szabad azonban azonnal pánikba esnünk, hiszen a természetnek erre is van megoldása.
Mi történik a testünkben a PCOS hatására?
A PCOS fejlődése során több apró, folyadékkal teli tokocska képződik a petefészek perifériáján. Ezeket cisztáknak nevezzük. A folyadékkal teli kis ciszták fejletlen, éretlen petesejteknek adnak otthont, ami a petefészkek rendellenes működéséhez vezet. Azt megmondani azonban, hogy miért alakul ki a PCOS, elég nehéz, mert sajnos az eredete még mindig nem egyértelműsíthető.
Kimutatták azonban, hogy az inzulinrezisztencia gyakori jelenség azoknál a nőknél, akiknél jelentkeztek a PCOS tünetei, hiszen a legtöbbjük szervezete nem képes megfelelően felhasználni az inzulint. Az inzulinszint így megnő a szervezetben, ami magasabb androgénszintekhez vezethet. Sőt az elhízás is emelheti az inzulinszintet, ezzel súlyosbítva a PCOS tüneteit. Nézzük is meg, milyen tünetekre figyelj.
A PCOS tünetei
A policisztás ovárium szindrómának – amiatt, hogy tulajdonképpen egy hormonális tünetegyüttesről van szó – tipikus jelei vannak és a PCOS tünetei általában a menstruáció kezdetén jelentkeznek. Ha az alábbiak közül legalább kettő jellemző rád, érdemes kivizsgáltatnod magad:
- Szabálytalan menstruáció: Ez a legjellegzetesebb PCOS-tünet, azaz a menstruáció szabálytalan volta vagy hosszú ideig tartó kimaradása. A normálisnál (3-7 nap) több napig tartó menstruáció is rendellenesség, mindez pedig egyértelműen megnehezítheti a teherbeesést.
- Emelkedett androgén hormonok: Fentebb már említettük az emelkedett androgénhormon-szintet, amellyel összefüggésben szőrnövekedést, illetve túlzott szőrösödést tapasztalhatunk az arcon és a testen. Az androgén azonban okozhat hajhullást és súlyos aknékat is.
- Túlsúly és súlygyarapodás: A súlygyarapodás jellemző PCOS tünet, különösen a hastájéki területen. Aki túlsúllyal küszködik, általában súlyosabb PCOS tüneteket tapasztal, ezért mindenképpen fontos a súlykontroll is.
Sajnos a PCOS nem áll meg azonban ennyinél, hiszen a PCOS tünetei közé sorolhatjuk az alábbi jeleket is:
- nehezített teherbeesés
- progeszteron hiány
- inzulinrezisztencia
- túlzott testszőrzet
- hajhullás
- hőhullámok
- sötét foltok a bőrön
- állandó fáradtság, főként délelőtt
- esti inszomnia, alvászavar
- hangulatinagodzás, depresszió
- felerősödött PMS
- emelkedett kortizolszint
Mi okozza a PCOS-t?
Az okok még az orvosok számára is ismeretlenek, de a kutatók továbbra is összefüggést látnak a genetikai és környezeti tényezők között. A szindrómát családban visszatérőnek tartják, de a viselkedési és környezeti feltételek is befolyásolják. Az orvosok viszont hangsúlyozzák, hogy az életmódbeli döntések sokkal inkább befolyásolhatják ezt az állapotot, mint maga a genetika.
Hogyan diagnosztizálható a PCOS?
Sajnos nem létezik egyetlen teszt, amely meghatározná, hogy a PCOS tünetei mögött valóban policisztás petefészek-szindróma van-e. Ez a betegség kizárásos diagnózist igényel, ami azt jelenti, hogy a másik oldalról közelíthető meg. Az orvos kizár minden más betegséget, amely a PCOS tünetet okozhatja, például a rendszertelen menstruációt. (A pajzsmirigy alulműködése vagy más agyi hormonok, például a prolaktin szintjének emelkedése lelassíthatja a menstruáció gyakoriságát.)
Milyen PCOS tesztek segítenek a diagnosztizálásban?
A szakemberek általában kórtörténetet gyűjtenek a betegről, laborvizsgálatot végeznek a hormonszint mérésére és ultrahangot készítenek a reproduktív szervek, köztük a petefészkek átvizsgálására.
Először a kismedencei területet fogja az orvos ellenőrizni, amihez elengedhetetlen az ultrahangvizsgálat. Az ultrahang képes ugyanis kimutatni a petefészekciszták jelenlétét és méretét, ezenkívül az endometrium (méhnyálkahártya) vastagságát is, amelyből az orvosok következtethetnek a PCOS-re.
Vérvizsgálatra ugyanúgy szükség lesz a PCOS tüneti mögött meghúzódó okok kivizsgálására, mert a vérből mutatható ki a magas androgén- és más hormonok szintje. Nézni fognak ugyanakkor vércukorszintet, koleszterin és trigliceridszinteket is a pontosabb meghatározásért, tehát ezekre készülj fel. Utána viszont ne állj meg, tégy az egészségedért!
Hogyan kezelhető a PCOS?
Általában az életmódváltás, a rendszeres sport és a természetes adaptogén gyógynövények lehetnek segítségünkre a gyógyszeres kezelés mellett.
Az úgynevezett adaptogén gyógynövények javítják a szervezet stressztűrőképességét és lehetővé teszik a test számára az optimális belső egyensúly fenntartását, sőt az endokrin hormonok működését is képesek kiegyensúlyozni.
Adaptogén gyógynövényekkel a PCOS tüneteinek enyhítésére
Az egyik ilyen közkedvelt adaptogén gyógynövény az Ashoka, amely az ayurvédikus orvoslás szerint az egyik legjobb gyógynövény a PCOS természetes kezelésére. A gyógynövény stimulálja a petefészek, illetve a méh szöveteit, továbbá teljesen természetes módon járul hozzá a progeszteron és az ösztrogén egyensúlyához. Segíthet az aknék csökkentésében, illetve a barna foltok kezelésében, így kifejezetten javasolt olyanok számára, akik havonta tapasztalják az úgynevezett barnázást, vagyis pecsetelő vérzést.
A másik ilyen természetes gyógynövény a Tulsi. A Tulsi szintén egy adaptogén gyógynövény, tele van antiandrogén, antioxidáns és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal, ezáltal pedig szabályozza az androgéneket, vagyis a férfi hormonokat. Ez hatalmas segítség lehet a PCOS természetes kezelésében, hiszen így hormonmentesen tudjuk támogatni szervezetünk egyensúlyát.
A méhpempő szintén hatalmas segítség lehet, hiszen javíthatja a PCOS-ben (policisztás ovárium szindróma) szenvedő nőknél a glükóz szint szabályozását, pozitív hatással van a nemi hormonok szintjére is, ezáltal javíthatja a termékenységet. Itt tudsz többet olvasni az összetevőkről.
Ha a természetes babavárás a cél, akkor javasoljuk több gyógynövény együttes alkalmazását is, és nagyon fontos, hogy nem csak Neked, de párodnak is meg kell kezdenie a felkészülést. Ehhez javasoljuk a Ciklána 3 programot a Pranagardentől.
Van azonban még egy adaptogén, amely már önmagában is csodákra lehet képes.
Shatavari – A PCOS tüneteinek ellensége
Az Ayurvédában ősidők óta fontos szerepet játszó Shatavari kivonat egy rendkívül speciális hatású gyógynövény (Asparagus racemosus), amely igazi barátként végig mellettünk van a saját hormoncsatáink során.
Bár első pillantásra csupán egy hétköznapi spárgafajtának tűnhet, valójában kiemelkedő szerepet tölt be a női hormonrendszer és a szervezet egyensúlyának támogatásában. A Shatavari használatát már az első menstruációtól, vagyis a nővé válás kezdetétől a változókorig bezárólag ajánlják.
Az ayurvédikus orvoslás egyik legnagyobb kincsének tartják Indiában, ahol szinte minden háztartásban megtalálható. A Shatavari neve hindi nyelven azt jelenti, hogy "100 házastárs" vagy "100 férjet birtokló". Ennek az elnevezésnek oka az, hogy a Shatavari jelentős szerepet játszik a termékenység fokozásában.
A Shatavari erős gyógynövény, amelyet számos női egészségügyi probléma, ugyanakkor általános egészségügyi állapotok kezelésére is használnak. Ez az ayurvédikus gyógymód támogatja az egészséges hormonszintet és a petefészek működését, tehát segít rendbe tenni szinte mindent, miközben megakadályozza az új ciszták kialakulását. Ez azért megnyugtató, igaz?
A Shatavari ráadásul szabályozza a menstruációs ciklus hosszát és a vérzés mennyiségét is, így támogatja a petefészek és a méh egészségét, ezáltal pedig a könnyebb teherbe esést.
Tudjuk, hogy az ösztrogén- és a progeszteronhormonok felelősek a petefészkek működéséért, a fogantatásért, a terhességért és a szülésért is. Ezek a hormonok viszont nemcsak a reproduktív rendszert szabályozzák, hanem más szervek normális működését is segítik, például a pajzsmirigyét, a csontképződést és -növekedést, valamint a HDL-szint (magas sűrűségű lipoprotein) fenntartását. A Shatavari ebben is segítő kezet nyújt, hiszen olyan gyógynövény, amely valóban hozzájárul a PCOS-ben zavart hormonok kiegyensúlyozásához, a hormonszintek és a petefészek működésének fenntartásához és megakadályozza a további ciszták kialakulását is.
A menstruációs rendellenességek kezelése
A rendszeres, kb. 28-35 napos menstruációs ciklus fenntartása kulcsfontosságú a szervezet terhességre való felkészülése szempontjából. A Shatavari azon képessége, hogy tudja szabályozni a hormonszintünket, kiváló lehetőséget nyújt a menstruációs rendellenességek kezelésére. Hiszen mit is tesz ez a csodanövény? Serkenti és elősegíti a tüszők fejlődését és növekedését, amely elengedhetetlen a fogamzáshoz szükséges petesejtek kialakulásához.
Azt tudod, hogy a petefészkek minden hónapban felszabadítanak egy petesejtet. Ehhez a működéshez azonban hormonokra van szükség. Az FSH (tüszőstimuláló hormon) serkenti a petefészekben található kis tasakok, az ún. tüszők növekedését és fejlődését. Az LH (luteinizáló hormon) pedig elősegíti a tüsző „felrobbanását”, aminek eredményeként a petesejt kiszabadul a petefészekből, és elindul a petevezeték felé. Ez a petesejt potenciálisan megtermékenyíthető megfelelő minőségű spermiummal, ami a fogantatáshoz, ugyebár, elengedhetetlen.
Nos, a Shatavari ezeknek a hormonoknak, azaz az FSH és LH homonoknak a szinten tartásáról is gondoskodik.
Ha még nem érzed túl soknak az infót, olvass tovább, mert fontos, hogy teljes képet kapj a PCOS-ről. -Csak így tudod ugyanis megoldani a gondjaidat, és így fogod tudni megtalálni a legmegfelelőbb kezelési módot a szervezeted számára.
Tényleg segíthet egy gyógynövény?
Az ayurvédikus gyógyászatban a Shatavari kulcsfontosságú a női rendszer támogatásában, de általános erősítő hatása is van, ezért a férfiak számára is kiváló lehetőség. A Shatavari kivonat különösen a vata és pitta testtípusúaknak ajánlott, segítve a fiatalság, vitalitás és életerő megőrzését. (Ha nem tudod, te melyik típusba tartozol, töltsd ki dósa tesztünket.)
A Shatavari pozitív hatásait ismertetve már elmondtuk, hogy ez a gyógynövény úgy csökkenti a PCOS tüneteit, hogy
- erősíti és tonizálja a méhet és a női szerveket,
- hozzájárul a hormonrendszer egyensúlyának visszaállításához és fenntartásához,
- emellett segíthet a fertőzések elkerülésében és kezelésében, valamint
- visszatérő betegségek esetén is hatékony lehet, ahogyan
- elősegítheti a ciklus egészséges működését, csökkentheti a görcsöket és fájdalmakat is.
A Shatavari fogyasztásának további előnyei
- A Shatavari gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító és immunerősítő.
- Libidófokozóként is ismert mind a férfiak, mind a nők számára, mivel javítja a nemi szervek véráramlását.
- Fokozza az általános erőnlétet.
- A változókori panaszok és korai klimax tüneteinek enyhítésében is szerepet játszhat. A Shatavari ugyanis hatásosan csökkentheti a hőhullámok gyakoriságát és intenzitását, és kedvezően hathat a PMS problémákra is.
- Hasznos lehet a hangulatzavarokban, szorongásban, depresszióban szenvedő nőknek.
- Elősegítheti a jó emésztést.
- Feléleszti az inaktív immunsejteket és javítja a baktériumok és vírusok elleni ellenállást.
- A Shatavari magas folsavtartalma alapvető tápanyag, amely a magzat fejlődését támogatja, ezért a terhesség alatt is ajánlott a fogyasztása. (A terhes nők gyakran tapasztalhatnak fáradtságot, amely rossz közérzetet eredményezhet. A Shatavari azonban erősíti a várandós nők immunrendszerét is és segít a fertőzésekkel és allergénekkel szembeni ellenállásban.)
Hogyan képes egyetlen gyógynövény ennyi mindenre? Jogos a kérdés, de van rá válaszunk.
A Shatavari bizonyított összetevői
A Shatavari ayurvédikus gyógynövény, amely tele van hasznos összetevőkkel, amelyek egyértelmű szerepet játszanak nemcsak a PCOS tüneteinek enyhítésében, hanem az egész szervezetünk karbantartásában is. Vannak benne
- alkaloidok (a Shatavari gyökerében), amelyek közül különösen a szaponinok segítenek az immunrendszer helyreállításában és a libidó növelésében;
- flavonoidok (a Shatavari leveleiben), amelyek szabályozzák a sejtek aktivitását és antioxidáns hatásukkal védelmet nyújtanak az oxidatív stressz ellen;
- a növényi kivonatban megtalálhatók vitaminok és ásványi anyagok is, mint például a kalcium, magnézium, folsav, A-, B1-, B2-, C- és E-vitamin. (A B-vitamin hiánya gyakori a nők körében, és gyakran figyelmen kívül hagyják. A hiány miatt a nők fáradtságot és gyengeséget tapasztalhatnak, ami a libidó csökkenéséhez is vezethet.)
További kémiai összetevőket is találsz a Shatavariban, például illóolajat, tirozint, arginint, tannint és gyantát, amelyek szintén nagyon fontosak az egészségünk szempontjából. (A tannin például enyhíti a menstruáció alatt jelentkező fejfájást!)
Teszteld a Pranagarden SHATAVARI kivonat kapszulát!
Az élet tele van kihívásokkal és változásokkal, de nem szabad engednünk, hogy a hormonális problémáink megnehezítsék az életünket. A Pranagarden Shatavari kivonata több problémára is használható. Akár a ciklus normalizálását célozva, akár a várandósság alatt a tejtermelés fokozásához, a menstruációs fájdalmak enyhítéséhez, a PMS-sel járó problémák csillapításához vagy éppen a változókori tünetek enyhítéséhez, a Shatavari fogyasztása számos előnnyel jár.
A Shatavari vegán kivonatot naponta ajánlott fogyasztani (napi 1 kapszula). Közvetlenül étkezés után vízzel, gyümölcslével vagy teával vegyük be és élvezzük a hatását.
A Shatavari kivonat tökéletes választás lehet azoknak, akik természetes módon szeretnék támogatni hormonrendszerüket és egészségüket, hiszen a Shatavari a természet egyik kulcsa a boldogságunkhoz.
Élj a gyógynövények erejével, és találd meg újra a szervezeted egyensúlyát!
További hasonló segítő tartalmakat ITT találsz, és kövess bennünket a Facebook-, illetve az Instagram-oldalunkon is, hogy mindig értesülj friss híreinkről.